داور چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن، گفت: نقطه قوت این دوره از مسابقات عدالت‌محوری در داوری بود که توجه به اعتراضات شرکت‌کنندگان و ریز‌ شدن نمرات و قانع کردن آنها را دربرمی‌گیرد.
چهارشنبه 1 آبان 1398    
بازدید: 1446

به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، مهدی دغاغله، داور بین‌المللی قرآن کریم، درباره چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، با تأکید بر برگزاری خوب این دوره از مسابقات، اظهار کرد: عوامل اجرایی سعی کردند برگزاری مسابقات به نحواحسن پیش رود و مشخص است که همه تلاش‌ها در راستای بهبود مسابقات قرآن است.

داور بین‌المللی قرآن با اشاره به سطح قاریان شرکت‌کننده در مسابقات سراسری قرآن، بیان کرد: رقابت‌ها واقعاً سخت بود و تشخیص بهترین بین شرکت‌کنندگان کار ساده‌ای نبود. در بخش‌های مختلف قرائت مثل لحن قاریان بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. مسابقات فیلتری قوی برای شرکت‌کنندگان به شمار می‌آید و همه بخش‌های مختلف داوری، نشانه‌ای از بالا رفتن سطح مسابقات است چون قاریان با توجه به نزدیکی سطحشان در فینال به یکدیگر هر چه بالاتر روند باید چیز متفاوتی برای عرضه داشته باشند. به همین دلیل هرچه سطح آنها به هم نزدیک‌تر می‌شود شرایط سخت‌گیرانه خواهد شد.

وی ادامه داد: در قسمت تلاوت‌های نفس‌گیر استقامتی، بعضی‌ از قاریان صوت و لحن خیلی خوبی دارند اما بعد از ۱۰ دقیقه دیگر نمی‌توانند ادامه دهند و نفس کم می‌آورند؛ قاری که در تلاوت مجلسی می‌خواند و دعوت به مسابقات می‌شود باید توانمندی‌هایی غیر از همه داشته باشد؛ همه این بخش‌های آیین‌نامه‌ای مسابقات برای تفاضل است و موضوع خوبی محسوب می‌شود.

دغاغله بیان کرد: آنچه من دنبالش بودم، ادغام بخش‌های داوری با هم به منظور سریعتر شدن داوری بود؛ هر چه بخش‌ها ریزتر شوند داوری سخت‌تر می‌شود. وقتی بخش‌های داوری زیاد باشد، داور حتی فرصت نمی‌کند، تلاوت قاری را بشنود؛ همه این تغییرات در همین راستاست.


عدالت‌محوری؛ نقطه قوت مسابقات


داور چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن، نقطه قوت این دوره را عدالت‌محوری دانست و توضیح داد:‌ توجه به اعتراضات شرکت‌کنندگان و ریز‌شدن نمرات و قانع کردن آنها یکی از امتیازات این دوره از مسابقات بود. قبلاً اگر امتیاز از شرکت‌کننده کم می‌شد، دلیلش را نمی‌دانست و اصلاً توجهی هم به آن نمی‌شد. اما الان شرکت‌کنندگان حق اعتراض دارند؛ بدین ترتیب که هیئتی اعتراض شرکت‌کننده را بررسی می‌کند. اگر اعتراض وارد بود، به دست داور می‌رسد. داور نظرش را می‌نویسد اگر نظرش در مورد عدم تغییر نمره ثابت باشد، شخص حضوری نزد داور می‌آید، تلاوتش دوباره پخش می‌شود و با او می‌تواند گفت‌وگو کند تا قانع شود؛ این اقدام جدید در مسابقات نشان‌دهنده شفافیت داوری است.
وی گفت: آمدن آقای دولتی به بنیاد مسابقات قرآن را تبریک می‌گویم. وی آدم خوش‌فکر و دقیقی است و می‌تواند مدیریت خوبی داشته باشد.

 

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع