مسئولان باید بسترساز خلق آثار قرآنی باشند/ هدف ما احیای خط نسخ و ثلث ایرانی در کتابت قرآن است مدیر مدرسه اسلامی هنر قم با تاکید بر اینکه هدف ما احیای خط نسخ و ثلث ایرانی در کتابت قرآن است، گفت: مسئولان باید با بسترسازی در فضای هنر، شرایطی فراهم کنند تا پس از این خلق آثار قرآنی برای هنرمندان امکان پذیر...
شنبه 13 مهر 1398    
بازدید: 1212

حجت الاسلام سید محمد حسین نواب در گفتگو با چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ادر اصفهان با اشاره به فعالیت مدرسه کتابت قرآن کریم، افزود: مدرسه کتابت قرآن کریم یکی از زیر مجموعه‌های مدرسه اسلامی هنر است که از سال گذشته شروع به فعالیت کرده و در برون سپاری امور کتابت قرآن کریم به همکاری با اداره کل اوقاف مشغول است.

وی ادامه داد: مدرسه کتابت قرآن کریم در حاشیه مسابقات ملی قرآن، اقدام به برگزاری اولین دوره از مسابقات کتابت قرآن کریم در دو بخش کتابت فاخر و کتابت جوانان داشته است.

رئیس هیئت مدیره مدرسه کتابت قرآن کریم، تصریح کرد: وظیفه اصلی مدرسه کتابت قرآن کریم، احیای خط نسخ و ثلث ایرانی است، خط نسخی که اکنون در دست ما قرار داد و در قرآن عثمان طاها نوشته شده است، خط عثمانی است، این خط بیش از ۲۰۰ سال قبل از ایران به حکومت عثمانی یا همان ترکیه امروزی رفته است.

وی اضافه کرد: عثمانی ها خط نسخی که از ایران گرفته بودند را پرورش دادند و قرآن عثمان طاها با این خط نوشته شد و پس از چاپ انبوه، قرآن اکثر خانه های ایرانی قرآن عثمان طاها شد و قرآن نی ریزی و سایر قرآن هایی که به سنت ما بر می گردد، به دست فراموشی سپرده شد.

مدیر مدرسه اسلامی هنر با اشاره به اینکه چشمان ما به نسخ عثمانی عادت کرده است، گفت: این در صورتی است که نسخ ما زیباتر، شیرین تر و اصیل تر است و به لطف خداوند مدتی است، سازمان اوقاف احیای این خط را در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: این مسابقات مسابقه نسخ ایرانی بود و همه افراد باید قرآن را با نسخ ایرانی می نوشتند، در بخش جوانان تلاش کردیم، از جوانان پویا و توانمند تقدیر کنیم و بنا داریم با کمک سازمان اوقاف ضمن حمایت از این جوانان، بستری محیا کنیم تا آینده سازان خوشنویسی کشورمان را رقم بزنند.

نواب، در زمینه توجه هنرمندان به هنر قرآنی، افزود: معتقدم هنرمندان تمام تلاش خود را برای قرآن کرده اند، بی انصافی است که بگوییم هنرمندان در مسیر قرآن تلاشی نمی کنند، اما نکته اینجا است که قرآن به قدری بزرگ است که هر آنچه در جهت انعکاس آن تلاش شود، همچنان کم کاری کرده ایم.

وی تصریح کرد: به عقیده من همه هنرمندان تا پای جان برای قرآن تلاش کرده اند و آثار هنری فراوانی با مضمون قرآن فراهم کرده اند و مسوولان نیز باید فضایی فراهم کنند تا پس از این نیز خلق اثر قرآنی برای هنرمندان امکان پذیر باشد.

 

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع