ایران در برگزاری مسابقات قرآن کریم پرچمدار جهان اسلام است/انقلاب اسلامی ملازم بودن قرآن و عترت را به جهانیان تفهیم کرد رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه انقلاب اسلامی ملازم بودن قرآن و عترت را به جهانیان تفهیم کرد، گفت: ایران اسلامی در برگزاری مسابقات قرآن کریم همیشه به عنوان پرچمدار جهان...
شنبه 6 مهر 1398    
بازدید: 1180

به گزارش ستاد خبری چهل و دومین دوره مسابقات ملی قرآن کریم ،حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی صبح امروز در مراسم افتتاحیه این مسابقات با بیان اینکه قرآن کلام پروردگار است، اظهار داشت: قرآن کریم تلقی وحی بر حضرت محمد (ص) است و با توجه به اینکه این کتاب آسمانی از زبان پیامبر اکرم (ص قرائت شده است و به همین دلیل قرآن نام دارد.

وی افزود: در قرآن کریم به این مطلب اشاره شده است که یک نفر با علم و تجربه خود نکات و مفاهیم قرآنی را در کنار هم نچیده است و قول شاعر و کاهن نیست بلکه این مفاهیم و کلمات نورانی از آسمان بر قلب پیامبر گرامی اسلام نازل شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: قرآن کتاب هدایت برای رسیدن به کمال است و برای دستیابی به آنچه که اگر بر قلب پیامبر وحی نمی شد انسان توانایی رسیدن به آن نداشت.
وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم می فرماید که این کتاب برای افرادی که اهل تقوا هستند تاب هدایت است، همان افرادی که ایمان به غیب دارند و اهل برپا داشتن نماز هستند، از روزی که به آنها داده شده است انفاق می کنند، به رسولان و کتب آسمانی و آخرت ایمان دارند.

دکتر خاموشی با تاکید بر اینکه روایات در مقام مقایسه روایات به ما کمک می کند تا وزن کلام الله را درک کنیم، تصریح کرد: برای تفهیم بیشتر کلام خداوند در قرآن کریم اهل بیت عصمت و طهارت برای تفسیر قرآن آمده‌اند چراکه صاحبان لُب و اندیشه هستند و آیات قرآن را به درستی می فهمند.

وی با اشاره به اینکه مخلوقات فقر مطلقند و همه وابسته به خدا هستند و این در حالی است که خداوند بی نیاز مطلق است، گفت: در روایات داریم که برتری قرآن بر سایر کلامها مانند برتری خدا بر سایر مخلوقات است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از صحبت های خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و ماه محرم تاکید کرد: انقلاب اسلامی ما برگرفته از فرهنگ قرآنی بود و با ترویج این فرهنگ قرآنی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ملازم بودن قرآن و عترت را به همه جهانیان تفهیم کرده است.
وی با اشاره تعداد بالای حوزه های علمیه اصفهان گفت: تعیین تکلیف حوزه های علمیه در طول تاریخ بستگی به مراکز اساسی آن در سرتاسر کشور داشته که از جمله این موارد حوزه علمیه اصفهان بوده است که همواره در طول تاریخ برای ترویج تفکر دینی و محبت اهل بیت فعالیت کرده است.

خاموشی با بیان اینکه اصفهان آثار مهمی در راستای ارتقای تفکر شیعی داشته است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی با این تفکر عالمانه دینی و قرآنی شکل گرفت و با فرهنگ شهادت به اوج قله های رفیع اقتدار رسیده و نظام سلطه را زمین گیر کرده است.

وی یادآور شد: امروز دشمن از اقتدار ایران اسلامی که برگرفته از علم و دانش بومی است ناراحت است و فکر تعدی به این کشور را به ذهن راه نمی دهد و اینها همگی برگرفته از همان فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه این فرهنگ مقاومت امروز علاوه بر لبنان و فلسطین در دیگر کشورهای منطقه مانند سوریه و یمن نیز فراگیر شده است و در حال تغییر جهان است، عنوان کرد: اگر دل انسان مومنی سرشار از فرهنگ قرآن مقاومت ایثار و مبارزه با دشمن بود لشکر ترس را در دل دشمنان برپا می کند.

وی تاکید کرد: ایام الله دفاع مقدس به ما این نکته را تفهیم می کند که اگر متولیان کشوربه فرهنگ قرآنی توسل جویند و فرهنگ مقاومت را در عملکردهای مختلف خویش به کار بگیرند به یقین امنیت کشور تضمین شده و جغرافیای تولی و تبری توسعه پیدا می کند.

خاموشی با بیان اینکه امروز این جغرافیا در دنیا توسعه یافته است که همگی از برکات قرآن است، گفت: در عرصه های مختلف اگر در مسیر برکات قرآنی عمل کنیم همیشه پیروزی را به دست خواهیم آورد.
وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی در برگزاری مسابقات قرآن کریم همیشه به عنوان پرچمدارجهان اسلام بوده است و رتبه نخست را در میان مسابقات جهان اسلام دارد، تاکید کرد: به واقع باید از نظر کمیت و کیفیت فرهنگ قرآنی را با آموزه های اهل بیت عجین کنیم و همیشه پرچمداری جهان اسلام در این زمینه را حفظ کنیم.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع