جزئیاتی از برنامه های ابلاغی سازمان اوقاف در قالب طرح افق به بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای احیای بقاع متبرکه اجرای طرح افق را در دستور کار خود دارد، رویکرد طرح افق، اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است و در راستای کاهش آسیب های اجتماعی انجام می شود.
پنج شنبه 4 مهر 1398    
بازدید: 1301

به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، با توجه به اینکه امروز پرچالش ترین موضوع نظام در حوزه آسیب های اجتماعی است سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد هزینه و درآمد بقاع متبرکه طبق یک متد جدید در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و بر اساس نیات واقفان پیش رود و اجرای طرح افق در امامزاده ها نیز ناظر بر این موضوع است.

به همین منظور سازمان اوقاف و امور خیریه با استفاده از ظرفیت های بقاع متبرکه با راه اندازی بازارچه های خیریه، راه اندازی مجتمع های اقامتی در بقاع متبرکه مستعد، احداث مجتمع های خدمات بین راهی در بقاع، سرمایه گذاری در رقبات مستعد بقاع متبرکه (عمرانی، کشاورزی و...)، احداث گلخانه های کوچک مقیاس، تولید برق خورشیدی، حمایت از استارتاپ های دانش بنیان و ایجاد شغل های خانگی و محلی و برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار، سعی در حمایت از اشتغال پایدار دارد.
به منظور مقابله با اعتیاد نیز نسبت به حل این مشکل تمهیداتی در سازمان اوقاف اندیشیده شده که شامل برنامه های آگاه سازی و هشداردهنده و ارائه برنامه های آموزشی و تربیتی به منظور توانمندسازی افراد می باشد که با همکاری بقاع متبرکه انجام می شود.

همچنین با توجه به اینکه رنکینگ طلاق در جامعه اجتماعی امروز وضعیت خوبی ندارد، تحکیم بنیان خانواده با راه اندازی دفاتر مشاوره تخصصی خانواده و ازدواج، انجام فعالیت های حل اختلاف و داوری خانواده با استفاده از افراد متخصص، برگزاری کلاس های آموزش مهارت های زندگی و حمایت مالی تهیه جهیزیه و کمک به ازدواج آسان زوج های نیازمند، از جمله مواردی است که در دستور کار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد.

در قالب طرح افق، بقاع متبرکه مأموریت دارند در کاهش آسیب های اجتماعی در بافت های فرسوده، مناطق حاشیه ای و سکونتگاههای غیر رسمی با فعالیت هایی از جمله: تشکیل حلقه های ارتباط محلی، رفع سوء تغذیه کودکان و مادران باردار و برگزاری کارگاههای آموزشی و تهیه و توزیع بسته های غذایی عمومی، نقشی تأثیرگذار داشته باشند.

در راستای حمایت از خانواده های زندانیان نیز تمهیداتی اندیشیده شده تا با همکاری بقاع متبرکه، حمایت مالی جهت آزادی زندانیان جرایم غیر عمد، حمایت از خانواده زندانیان، جلب رضایت شاکیان زندانیان جرایم غیر عمد و حمایت از زندانیان آزاد شده برای بازگشت سعادتمندانه به جامعه صورت پذیرد، همچنین صندوق قرض الحسنه در راستای حمایت و توانمندسازی نیازمندان و اقشار آسیب پذیر، حمایت مالی از نیازمندان و فقرا، زنان سرپرست خانوار، سالمندان و دانش آموزان نیازمند راه اندازی می شود.
همچنین سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای ایجاد نشاط اجتماعی با همکاری بقاع متبرکه اقدام به برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی و برنامه های دورهمی خانواده، طراحی مسابقاتی با با جوایز ارزنده برای جلب مردم شهر به مقوله ورزش‌های همگانی نظیر کوه‌پیمایی عمومی و یا پیاده روی عمومی، طراحی مسابقاتی با با جوایز ارزنده برای جلب مردم شهر به مقوله ورزش‌های همگانی نظیر کوه‌پیمایی عمومی و یا پیاده روی عمومی، ایجاد سایت‌های کوچک ورزشی(فوتسال، تنیس روی میز،...). جشنواره طراحی نمادهای هنری با ابزارهایی ساده مانند شن و ماسه و.... ، اقدامات اجتماعی و حرکت‌های عمومی مانند پیاده‌روی‌های دسته جمعی، درختکاری به صورت گروهی و... ساماندهی و رونق‌بخشی جشن‌ها و اعیاد مذهبی ملی وسنتی مانند نیمه شعبان، عید مبعث، عیدقربان، عیدفطر و یا عیدنوروز و روز طبیعت و یا جشن‌های ملی مانند هفته دفاع مقدس، روز ملی شدن صنعت نفت و یا ایام دهه فجر و طراحی جشن‌های محله‌ای شاد و فرهنگی، تقویت هویت فرهنگ قومی، ملی و دینی با تدارک جشنواره غذای محلی، مسابقات محلی کشتی و یا جشنواره آیین‌های محلی، تقویت شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های مروج نشاط اجتماعی، تشویق مردم به عضویت در انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد و ایجاد خانه های اسباب بازی، فضاهای ورزشی و ابزارهای ارتباطی برای بلوغ فکری کودکان، کرده است.

در راستای اجرای طرح افق برخی فعالیت های داوطلبانه مانند تشکیل گروههای جهادی و برگزاری اردوهای جهادی، جلب مشارکت و حمایت مالی خیرین، برقراری تعامل و انعقاد تفاهم نامه با موسسات خیریه و تشکل های مردمی منطقه، برقراری تعامل وجلب مشارکت نهادهای عمومی حمایتی( بهزیستی، شهرداری ها، کمیته امداد و...)، تشکیل گروههای داوطلب کمک رسان به سالمندان اطراف بقعه، انجا می شود که باید ساماندهی شود.
در حوزه درمان و سلامت نیز حمایت مالی بیماران نیازمند، هماهنگی و معرفی بیماران به مراکز درمانی خیریه، راه اندازی مجموعه های درمانی خیریه در طرح افق گنجانده شده است.
موفقیت در زمینه اجرای این طرح نیازمند تهیه گزارش به روز از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه، تشکیل بانک اطلاعات نیازمندان و اقشار آسیب پذیر مجاور بقعه، تشکیل بانک اطلاعات خیرین و معتمدین منطقه، شناسایی و تشکیل بانک اطلاعات موسسات خیریه و تشکل های مردمی منطقه و مستندسازی و ارائه گزارش فعالیت هاست.

فعالیت های قرآنی نیز در قالب طرح افق در بقاع متبرکه انجام می شود و در این راستا برای تبلیغ و ترویج آموزه های قرآنی، پخش زنده ی تلاوت قرآن و اذان از بقعه توسط صدا و سیمای استان و رسانه ملی، برگزاری محافل انس با قرآن کریم با حضور قاریان بین المللی، برگزاری برنامه های ترتیل‌خوانی و جزءخوانی قرآن کریم با حضور قاریان بین المللی، برگزاری مسابقات و آزمون های قرآنی و یا حمایت از برگزاری آنها در شهرستان، برگزاری نمایشگاه‌های قرآنی(به صورت فصلی و ثابت) در بقعه و یا شهرستان، توزیع محصولات قرآنی بین زائرین بقعه، انجام فعالیت های مجازی گسترده در راستای تبلیغ و ترویج قرآن کریم از طریق بقعه، ایجاد وقف‌های جدید قرآنی (فردی و جمعی) از طریق تعامل موثر با مخاطبان بقعه، در نظر گرفته شده است.

همچنین سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد در قالب طرح افق با برگزاری جلسات آموزشی تخصصی قرآن کریم (حفظ، صوت و لحن و ...) در بقعه و یا حمایت از این نوع جلسات در شهرستان، برگزاری جلسات تفسیر و مفاهیم قرآن کریم با حضور اساتید برجسته ملی، راه اندازی مهدهاي قرآني ویژه کودکان و خردسالان در بقعه و یا شهرستان، برگزاری دوره‌های آموزشي، انگيزشي در راستای توانمندسازی و ارتقاء مربيان و معلمان قرآنی، برگزاری دوره‌هاي اردويي و آموزشي قرآنی کوتاه مدت، راه اندازی حوزه‌هاي علميه قرآن‌محور در بقعه و یا شهرستان، راه اندازی مدارس شبانه‌روزی حفظ قرآن در بقعه و یا شهرستان، نسل جوان و نوجوان را با آموزه های تخصصی قرآن آشنا کند.

با توجه به اینکه بخش مهمی از فعالیت های قرآنی در جامعه توسط مؤسسات قرآنی راهبری و انجام می شود، حمایت از موسسات قرآن مردم نهاد در دستور کار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد که شامل حمایت مالی از موسسات و مراکز قرآنی، تأمين امکانات و وسایل کمک آموزشی مورد نیاز موسسات قرآنی، اعطاي سرانه حمایتي به حافظان قرآن کریم در راستای اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم و راه اندازی مجتمع‌ قرآني (چند منظوره) در مجاورت بقعه می باشد.

یکی از اهداف طرح افق تبلیغ و ترویج آموزه های قرآنی بصورت اثرگذار است که به این منظور نیازمند تشکیل بانک اطلاعات جامعه قرآنی منطقه (مشتمل بر آمار و اطلاعات متسابقین قرآنی، نخبگان، اساتید، قاریان، حافظان، داوران مسابقات قرآن کریم و موسسات قرآنی منطقه پیرامونی بقعه) هستیم و حضور پررنگ فعالان و پیشکسوتان قرآنی استان در بقعه متبرکه، پخش زنده ی تلاوت قرآن و اذان از گلدسته های بقعه، برگزاری محافل انس با قرآن کریم با حضور قاریان ملی، حمایت از مسابقات و آزمون های قرآنی، داشتن میز تصحیح قرائت نماز و مشاوره قرآنی در بقعه و انجام فعالیت های مجازی در راستای تبلیغ و ترویج قرآن کریم از طریق بقعه می تواند مواردی مؤثر در ترویج آموزه های کلام وحی باشد.
در کنار آموزه های تخصصی قرآن، توسعه آموزش های عمومی قرآن کریم نیز مد نظر قرار دارد و در این راستا برگزاری جلسات سنتی قرائت قرآن (با حضور اساتید قرآن) در بقعه، حمایت از برگزاری کلاس‌های آموزش عمومی روخوانی و روان خوانی قرآن کریم در شهرستان، برگزاری کلاس های آموزش عمومی حفظ تفسیر و مفاهیم قرآن کریم در بقعه، راه اندازی و فعالسازی هيئات قرآني و مذهبي بقعه، مستندسازی و ارائه گزارش های تحلیلی و توصیفی از برنامه‌های آموزشی قرآنی بقعه به عنوان بخشی از فعالیت های قرآنی طرح افق در دستور کار سازمان قرار دارد.

طرح افق برای حصول نتیجه در بخش های اجتماعی و قرآنی نیازمند اقدام صحیح در حوزه فعالیت های فرهنگی است که این امر حضور دائم روحانی در بقعه (روحانی بومی یا مستقر) را می طلبد که در برنامه ریزی طرح افق گنجانده شده است.

برپایی نماز جماعت در سه نوبت، اجرای ویژه برنامه‌ها در بقاع بعنوان قطب فرهنگی استان، استفاده از ظرفیت های مردمی، تعامل سازنده با دیگر مراکز و نهادهای فرهنگی، اجرای کلاس‌های سبک زندگی اسلامی در راستای تعالی خانواده، پاسخ به شبهات و سوالات، برپایی خیمه‌های معرفت در طول سال (بصورت دائم)، آگاهی سازی سمعی و بصری تبلیغات محیطی و فضاسازی فرهنگی، اطلاع‌رسانی گسترده از طریق سایت و...، تأمین نیروی انسانی فاخر و کارآمد فرهنگی، جذب مشارکت‌های مردمی در اجرای برنامه‌های فرهنگی، دارا بودن زیرساخت‌های کامل فرهنگی (کتابخانه ـ فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی)، راه‌اندازی کتابخانه قفسه‌باز، فروشگاه محصولات فرهنگی، اجرای برنامه در مناسبت‌های دینی و انقلابی از جمله برنامه های فرهنگی است که در قالب طرح افق بنا به مقتضیات و بودجه در بقعاع متبرکه اجرا می شود.
گفتنی است که حداقل فعالیت های مراکز افق برای قرار گرفتن در سطح سه، حداقل 10 فعالیت از فعالیت های فوق، برای قرار گرفتن در سطح دو، حداقل بیست و پنج فعالیت و برای قرار گرفتن در سطح یک، حداقل سی و پنج فعالیت بنا به شرایط محیطی، اقتضائات محلی و منابع مالی جذب شده توسط مرکز می باشد که انجام پنج فعالیت مندرج ذیل محور شناسایی و تشکیل بانک اطلاعات در آنها الزامی است.
نحوه صدور مجوز و سطح بندی مراکز افق به این صورت است که جهت راه اندازی مراکز افق حداقل شرایط سطح 3 باید وجود داشته باشد و مجوز فعالیت آنها از سوی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان صادر می شود، مراکز افقی که پس از راه اندازی دارای شرایط سطح 3 باشند بعد از ارزیابی توسط ستاد راهبری مراکز افق در استان با صدور مجوز از سوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان به سطح 2 ارتقاء و نسبت به انجام فعالیت های مربوطه اقدام می کنند، مراکز افقی که متکفل تمامی فعالیت ها در سطح 2 و دارای شرایط احراز ارتقاء به سطح 1 هستند باید ضمن درخواست مجوز، مستندات فعالیت ها در سطح 2 را برای این معاونت ارسال تا پس از ارزیابی مجوز سطح 1 برای آنها صادر شود .

برابر شاخص های تعیین شده، صدور مجوز فعالیت در سطح 3 با امضاء رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان، صدور مجوز فعالیت در سطح 2 با امضاء مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، صدور مجوز فعالیت در سطح 1 با امضاء معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان انجام می‌شود.

 

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع