مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: در مرحله پایانی مسابقات سراسری قرآن کریم، ۱۳۸ نفر در بخش آقایان و ۲۱۶ نفر در بخش بانوان، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
دوشنبه 1 مهر 1398    
بازدید: 1149

حجت‌الاسلام محمدحسین بلک، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، در نشست خبری چهل‌و‌دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران که امروز دوشنبه اول مهرماه در سالن اجتماعات این اداره کل  برگزار شد، اظهار کرد: از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این است که در ابتدای تأسیس، حاکمیت و مشروعیت و قوانین خود را مبتنی بر آیات قرآن کریم و شرع نورانی اسلام قرار داد، بنابراین هر قانونی در تعارض با آیات قرآن کریم فاقد مشروعیت خواهد بود.

وی افزود: پایه‌گذاری چنین نظامی به مجاهدت‌های زیادی نیاز داشته و دارد، چنانکه در سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی و در معارضه با این نگاه جدید، جنگی هشت ساله به ما تحمیل شد که هدف آن، نه تصاحب سرزمین و منابع نفتی، بلکه مقابله با پایه‌های الهی و قرآنی نظام اسلامی بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اضافه کرد: خدا را شاکریم که آیات قرآن از میان فرزندان ما، انسان‌هایی را تربیت کرد که با خون خود از جامعیت قرآن دفاع کردند و مصداق آیه شریفه «ان تنصروا الله ینصرکم ...» شدند، یعنی هم قرآن ما را نصرت کرد و تربیت دینی در ما شکل گرفت و هم جوانان ما در یاری رساندن به قرآن، سنگ تمام گذاشته و تا مرز شهادت ایستادگی کردند. ما همواره مرهون و مدیون شهدایی هستیم که در قله همه خوبی‌ها و ارزش‌ها قرار دارند.

حجت‌الاسلام بلک ادامه داد: طبیعی است که پایه‌گذاری قرآنی نظام اسلامی و خون‌هایی که در راه آن داده شد، امروز در میهن اسلامی ما سایه‌ساری ایجاد کند که در پرتو آن بتوانیم آیات قران را تلاوت کرده و در زیبایی هر چه تمام‌تر، شاهد رقابت‌های قرآنی باشیم. مسابقاتی که پیش روی ما قرار دارد، جلوه‌ای از ایثارگری شهدا و شکرگزاری از راهی است که پیش روی ما باز کردند، ولی وظیفه ما با برگزاری این محافل و مسابقات تمام نمی‌شود. امروز نیز دشمنان نظام اسلامی دست‌اندرکار صحنه‌های نابرابر دیگری هستند که مقام معظم رهبری و مسئولان در برابر آن مواضع خود را یک کاسه کرده‌اند و آن، ایستادگی در مقابل فشارهای حداکثری است که مورد تأکید قرآن کریم نیز قرار دارد.

پیشتازی بانوان در مسابقات سراسری قرآن کریم

وی با بیان اینکه بیش از سه دهه از برگزاری مسابقات سراسری قرآن در استان اصفهان می‌گذرد، گفت: این مسابقات بعد از سی سال مجددا در اصفهان برگزار می‌شود و برگزیدگان مرحله استانی این مسابقات که در قم برگزار شد، به مرحله پایانی راه یافتند. برگزیدگان مرحله پایانی نیز راهی مسابقات بین‌المللی می‌شوند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بیان کرد: در مرحله پایانی مسابقات سراسری قرآن کریم، ۱۳۸ نفر در بخش آقایان و ۲۱۶ نفر در بخش بانوان، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. این رقابت‌ها در رشته‌های قرائت، ترتیل، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۲۰ جزء، حفظ کل، اذان، دعاخوانی و همخوانی برگزار می‌شود که در سه رشته آخر فقط آقایان با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وی تصریح کرد: چون اصفهان مهد فرهنگ و هنرهای همیشه جاودان است، امسال برای اولین بار در کشور و در جریان مسابقات سراسری قرآن، مسابقه کتابت قرآن کریم با حضور ۲۰ شرکت‌کننده در مسجد جامع اصفهان برگزار می‌شود. همچنین ۵۷ نفر داور در بخش آقایان و ۲۵ نفر داور در بخش بانوان، عهده‌دار بررسی‌های کیفی و اعلام نتایج مسابقات هستند و تعدادی ناظر نیز بر کار داوران نظارت می‌کنند.

حجت‌الاسلام بلک اظهار کرد: مراسم افتتاحیه مرحله پایانی چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، ۶ مهرماه در سالن ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و آیین اختتامیه، ۱۹ مهرماه برگزار می‌شود. ضمن اینکه اختتامیه‌های فرعی نیز در جریان مسابقات برگزار خواهد شد، یعنی اختتامیه هر رشته و نیز اختتامیه رقابت‌های بانوان و آقایان به صورت جداگانه برگزار می‌شود. بعد از پایان رقابت‌های هر بخش نیز شرکت‌کنندگان مربوطه از استان خارج شده و جای خود را به شرکت‌کنندگان جدید می‌دهند.

 

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع