مشاور قرآنی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه مسابقات قرآن بدون حضور مردم مقبولیتی ندارد،‌ گفت: رسانه ملی باید همزمان به وظیفه خود در زمینه انعکاس مطلوب مسابقات عمل کند و بهترین عملکرد را هم داشته باشد. اینکه جلساتی ضبط شود و در ساعاتی بسیار کم‌بیننده پخش شود موجب گلایه است؛ رسانه ملی...
پنج شنبه 14 شهریور 1398    
بازدید: 543

طی روزهای گذشته بود که عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی و مشاور قرآنی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه (نهاد برگزارکننده مسابقات سراسری قرآن)، بازدیدی از مرحله مقدماتی این مسابقات که در آن ایام در شهر قم برگزار می‌شد به عمل آورد تا از نزدیک در جریان کم و کیف این مسابقات و شیوه جدید برگزاری آن، که البته امسال دومین سال اجرای آن است، قرار بگیرد. در ادامه گفت‌وگویی با این پیشکسوت قرآنی صورت گرفته تا از نظرات او در مورد تغییرات مسابقات قرآن و شیوه اجرای آن بیشتر جویا شویم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تعمیق معارف قرآنی باید از بسیاری از امور تحقیقی و پژوهشی و پرداختن به مفاهیم قرآن، ترجمه و تفسیر ذره‌ای غفلت نکنیم، گفت: البته اینها منافاتی با مسابقات قرآن، که به ویژه نقش سازنده‌ای در ترغیب جوانان و نوجوانان به قرآن کریم خواهد داشت، ندارد و نباید در این رابطه کوتاه بیاییم و آن را فرعی بدانیم.

وی افزود: همان مقدار که بحث علمی و پژوهش در رابطه با قرآن اهمیت دارد، بحث تلاوت و مسابقات هم مهم است و اصلاً بحث قرائت مبتنی بر نص قرآن است و فی نفسه موضوعیت دارد. «فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» یکی از این موارد است. اینکه در این زمینه صحنه‌های رقابت سالمی را بین جوانان و نوجوان فراهم کنیم از وظایف قرآنیان به شمار می‌رود.

سلیمی در ادامه به بازدید خود از مرحله مقدماتی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن در شهر قم که به صورت استودیویی برگزار می‌شود اشاره کرد و در مورد برداشت‌ها و ملاحظات خود از این مسابقات،‌ گفت: در این بازدید با دوستان صحبت شد، به هر حال نتیجه کلی که به دست من آمد بر اساس نظرات قاطبه اساتید و داوران، که مورد تأیید بنده نیز هست، این است که برگزاری مسابقه قرآنی بدون حضور مردم و علاقه‌مندان مقبولیت چندانی ندارد.

این پیشکسوت قرآنی کشورمان با تأکید بر اینکه باید فضای شهرها را تحت هر قالبی و با هر شکلی، از جمله مسابقات، قرآنی کنیم تا مردم و جوانان به سمت جلسات قرآنی ترغیب شوند، اظهار کرد: همزمان رسانه ملی باید به وظیفه خود در زمینه انعکاس مطلوب این مسابقات بپردازد و بهترین عملکرد را هم داشته باشد. اینکه جلساتی ضبط شود و در ساعاتی بسیار کم‌بیننده پخش شود موجب گلایه است. رسانه ملی وظیفه خدمت به قرآن و جامعه قرآنی را دارد و امیدوارم آقایان در این رابطه تجدیدنظر کنند و ساعات پربیننده و مناسبی را برای پخش مسابقات انتخاب کنند.

سلیمی بیان کرد: در حال حاضر این مسابقات، که در استودیو و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود، آن شور و شعف قرآنی را ندارد. حضور مخاطب و مستمع می‌تواند به جلسات شور ببخشد و حضور خانواده‌ها می‌تواند شکوه و جلال خاصی به مسابقات بدهد و اثر تربیتی بر روی فرزندان داشته باشد.

مشاور قرآنی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به ارائه پیشنهادی مبنی بر برگزاری جلسه هم‌اندیشی و تبادل نظر در مورد مسابقات اشاره و بیان کرد: مقرر شده است تا بر اساس پیشنهادی که تقدیم مسئولان شده، جلسه هم‌اندیشی و تبادل نظر صورت بگیرد و حتماً از نظرات اساتید و به ویژه داوران و عزیزان صاحب‌نظر استفاده خواهیم کرد تا شاهد برگزاری بهتر و همچنین مقبولیت و رضایت بیشتر مردم در این رابطه باشیم. البته در زمینه مسابقات دست‌اندرکاران آن نیز مطالعات و بررسی‌هایی داشته و اکنون نیز برای شیوه‌های جاری استدلال دارند. از این رو لازم است دیدگاه‌های متفاوت در یک‌ جلسه صمیمانه گفت‌وگو مطرح و بهترین شیوه مناسب اتخاذ شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: توصیه‌ای که دارم این است که با وجود احترام گذاشتن به همه تصمیم‌ها و برنامه‌هایی که سازمان‌ها، نهادها و تشکیلات مسئول و متولی خدمت به قرآن دارند، معطل برخی تصمیم‌گیری‌های اداری و سازمانی نمانند. آموزش قرآن به مردم رسالتی است که تحت هر شرایط و در هر زمان و مکانی واجب برای قرآنیان و علاقه‌مندان به قرآن است؛ اگر نبود این گونه نمی‌شد که پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) بفرمایند: «يا علی تعلم القرآن و علمه الناس؛ فلك بكل حرف عشر حسنات، فان مت مت شهيدا؛ علی جان قرآن را بیاموز و به عموم مردم آموزش بده زیرا خداوند بزرگ در ازای هر حرفی که به مردم آموزش می‌دهی برای تو ۱۰ پاداش منظور کرده است». سپس می‌فرمایند اگر عمر تو در مسیر آموزش قرآن به پایان برسد شهید از این دنیا رفته‌ای؛ در ادامه پیامبر می‌فرمایدک «علی جان قرآن را بیاموز اگر عمر تو در این مسیر به پایان رسد فرشتگان عرش الهی بر گرد مزار تو طواف می‌کنند همان گونه که مردم بر گرد خانه خدا و کعبه طواف می‌کنند». این مقام اساتید و معلمان قرآنی است و این تأثیر مسائل قرآنی و جایگاه قرآن نزد خداوند متعال است.

این پیشکسوت قرآنی کشورمان در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار کرد: با این اهمیت نباید معطل تصمیم‌گیری‌های کلان اداری و سیاست‌گذاری‌ها شویم؛ به همه آنها احترام می‌گذاریم اما تکلیف خود را در رابطه با نشر فرهنگ قرآن و آموزش قرآن به مردم به ویژه جوانان و نونهالان هرگز نباید فراموش کنیم. باید هم دعا کنیم و هم تدبیر و اقدام به منظور رفع تشتت در فعالیت‌های قرآنی داشته باشیم.

 

 

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع