رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور گفت: با وجود اینكه بیش از ۴۰ دوره از مسابقات قرآن اوقاف برگزار شده است، آن طور كه باید و شاید این مسابقات با فضاهای قرآنی كشور متصل نشده است.
پنج شنبه 21 تیر 1397    
بازدید: 420
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور امروز، ۲۱ تیرماه در مراسم افتتاحیه مرحله استانی چهل و یكمین دوره مسابقات قرآن اوقاف استان فارس بر لزوم بهره‌برداری هرچه بیشتر این رویداد بزرگ قرآنی با اهتمام و تلاش جامعه قرآنی تأكید كرد.

هنوز زمینه اثرگذاری مسابقات قرآن فراهم نشده است

وی افزود: علی‌رغم اینكه بیش از ۴۰ دوره این مسابقات برگزار می‌شود هنوز تعمیم و اثرگذاری بیشتر این مسابقات باقی مانده است و باید تلاش كنیم در موسمی كه این مسابقات برگزار می‌شود یك فضای قرآنی خوب در شهرها و استان‌ها فراهم شود.

مسابقات قرآن با فضاهای قرآنی كشور هنوز متصل نشده است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی با بیان اینكه به نظر می‌رسد هنوز آن‌طور كه باید و شاید برگزاری مسابقات قرآنی با فضاهای قرآنی در كشور متصل نشده است، گفت:‌ توقع این است كه وقتی مسابقات قرآن در یك شهر و استان برگزار می‌شود در پی آن محافل و جلسات قرآنی رونق گرفته و زمینه حضور علاقه‌مندان به قرآن در مراكز و مؤسسات قرآنی فراهم شود و این مهم ممكن نیست مگر با همدلی و اتحاد قرآنیان متولیان قرآن لذا بر اساس اصول و سیاست‌هایی كه در ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن و سازمان اوقاف ترسیم شده است آمادگی خود را اعلام می‌كنیم و از همكاران خود در استان هم می‌خواهیم كه در ایام مسابقات قرآن زمینه برگزاری جلسات هماهنگی را با سایر نهادهای قرآنی كه در رشد و تعالی برنامه‌های قرآنی استان وظیفه دارند، فراهم كنند.

رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور ادامه داد: مسابقات قرآن تعالی پیدا نخواهد كرد مگر اینكه حدفاصل چهل و یكمین و چهل و دومین دوره مسابقات قرآن، كارگاه‌ها و دوره‌های ارتقای سطح را چه در سطح متسابقان و چه در سطح داوران داشته باشیم و این نكته‌ای است كه به لحاظ فنی باید انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دیدار خود با آیت‌الله ملك‌حسینی، نماینده ولی فقیه در استان كهگیلویه و بویراحمد اشاره كرد و گفت: ایشان نكته‌ای را تأكید كردند كه شما در مسابقات ضمن اینكه از قهرمانان قرآنی تجلیل می‌كنید از اساتید و مربیانی كه این‌ها را تربیت كرده‌اند نامی نمی‌برید.

تجلیل از اساتید برگزیدگان مسابقات قرآن در سال آینده

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی اضافه كرد:‌ البته برای ما مقداری مشكل است كه در فاصله كوتاه برگزاری مسابقات قرآن و اختتامیه آن اساتید برگزیدگان را شناسایی و تجلیل كنیم اما از این به بعد این ابلاغ را خواهیم كرد كه در اختتامیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن از اساتیدی كه شاگردان آن‌ها در چهل و یكمین دوره مسابقات درخشیدند، تجلیل شود.

لزوم هم‌افزایی نهادهای قرآنی

رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور تأكید كرد: اگر ما جلسات قرآنی و اساتید خود را تقویت و حمایت نكنیم قاعدتاً این چرخه، ناقص خواهد بود و متأسفانه انقطاعی در این زمینه داشتیم و آن اینكه ما برای خودمان مسابقات برگزار كردیم و مجموعه‌های دیگر برای خود حافظان و قاریان و مربیان تربیت كردند و اگر این مجموعه‌ها در كنار هم قرار نگیرند، بهره‌برداری لازم صورت نخواهد گرفت.

وی یادآور شد: سازمان اوقاف و امور خیریه در این دوره تلاش كرده است علاوه بر برنامه‌های تبلیغی و ترویجی اعم از محافل و نمایشگاه‌ها و مسابقات، در مباحث آموزشی هم ورودهایی داشته باشد.

شورای قرآنی استان‌ها، هماهنگی‌های لازم را میان نهادهای قرآنی ایجاد كنند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی همچنین لزوم توجه به شورای توسعه فرهنگ قرآنی استانی را یادآور شد و گفت: با توجه به كارهایی كه سازمان دارالقرآن و معاونت قرآن وزارت ارشاد و همچنین اتحادیه تشكل‌های قرآنی استانی انجام می‌دهند، ما قادر نخواهیم بود كه فضای قرآنی خوبی را حاكم كنیم مگر اینكه شورای قرآنی استان هماهنگی را ایجاد كند و ما در این راستا پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

تغییرات بیشتری را در مرحله كشوری مسابقات امسال شاهد خواهیم بود

رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری این مسابقات گفت: حركتی برای تغییر و تحول در روند برگزاری مسابقات آغاز شده است و یك بخش‌هایی از آن در مرحله كشوری از چند سال قبل آغاز شده است و یك بسته بزرگتری از تغییرات را در مسابقات كشوری امسال شاهد خواهیم بود اما كماكان آن تغییراتی كه در مرحله شهرستانی و استانی باید صورت گیرد كه زمینه باشكوه‌تر برگزار شدن این محافل را فراهم كند هنوز آن‌طور كه باید و شاید پرداخته نشده است لذا از ناظران مسابقات می‌خواهیم به‌صورت دقیق پای صحبت‌های تك تك متسابقان بنشینند.

وی ادامه داد: گاهی اوقات یكی از متسابقانی كه چندین سال است كه در مسابقات قرآن ما شركت می‌كند خیلی بهتر از ما متوجه نقطه ضعف می‌شود و همچنین تذكراتی كه داوران می‌دهد ما را در تهیه بهتر بسته‌های جدیدتر یاری خواهند داد.

منبع: ایکنا

aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
آغاز دوره آموزشی حفظ قرآن کریم ویژه رابطین آموزش و پرورش یزد
رییس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد از برگزاری دوره آموزشی حفظ قرآن کریم ویژه رابطین آموزشی آموزش و پرورش استان...
نیازمند کار جهادی در فعالیت‌های قرآنی هستیم
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در جلسه برنامه قرآنی اسراء با حضور استاندار قزوین گفت: نیازمند کار جهادی در فعالیت‌های قرآنی...
ثبت وقف جدید با نیت فعالیت های قرآنی در اهواز
رییس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان از ثبت وقف جدید قرآنی در استان خبر داد.
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
استخاره با قرآن
نرم افزار اندروید استخاره با قرآن با گرافیک زیبا و کاربری آسان
rss آرشیو
علما و مراجع