معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه جزئیات مرحله استانی بخش معارفی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که روز ۲۱ تیرماه برگزار می‌شود، را تشریح کرد.
پنج شنبه 7 تیر 1397    
بازدید: 1169
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام علی مقنی، معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در مورد آخرین جزئیات مرحله استانی بخش معارفی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، گفت: این مرحله روز پنج‌شنبه، ۲۱ تیرماه ساعت ۱۰ صبح به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این آزمون به صورت کتبی و حضوری خواهد بود، افزود: مجموعاً ۶۵۰۰  نفر از شهرستان‌های سراسر کشور به مرحله استانی راه پیدا کرده‌اند و در زمان اعلام شده به صورت متمرکز در استان‌های مختلف برگزار می‌شود. در این مرحله ۳۱ مرکز استان برای برگزاری آزمون انتخاب شده است.

حجت الاسلام مقنی با بیان اینکه در این آزمون افرادی که نمره‌ای بالاتر از ۶۰ به دست آورده بودند به مرحله استانی راه یافته‌اند، اظهار کرد: برای اینکه حضور در مرحله استانی تسهیل شود، فضایی باز شد تا افراد بیشتری بتوانند حضور یابند. با توجه به اینکه برخی استان‌ها و شهرستان‌ها تعداد افراد بیشتری حضور دارند، ممکن است در یک استان برای تسهیل مقدمات، تعداد مراکز بیشتری آزمون را برگزار کنند.

معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین بیان کرد: به عنوان مثال در شهرستان کاشان بیش از ۲۸۰ نفر در مرحله استانی حضور دارند و لذا لازم است تا در این شهرستان یک مرکز آزمون وجود داشته باشد. در استان‌هایی که به لحاظ جغرافیایی گسترده‌تر هستند و فاصله شهرها زیاد است نیز تعداد مراکز برگزاری آزمون محدود به مرکز استان نشده است و مراکز آزمون منطقه‌ای می‌شود.

وی در ادامه در مورد زمان اعلام نتایج بخش معارفی، بیان کرد: رقابت‌ها در بخش معارفی بسیار نزدیک به هم است و لذا تلاش خواهیم کرد تا طی یک هفته بعد از برگزاری آزمون، نتایج را اعلام کنیم. همچنین تعداد افرادی که در هر رشته به مرحله کشوری می‌رسند، همانند سال گذشته خواهد بود و هر استان براساس سهمیه‌ای که دارد، افراد برگزیده را به مرحله کشوری معرفی می‌کند.

حجت الاسلام مقنی عنوان کرد: سال گذشته در تفسیر ۳۴ نفر و در حفظ موضوعی و حفظ حدیث ۳۱ نفر در مرحله کشوری حضور داشتند. امسال نیز آمار تغییری نخواهد کرد و معمولاً در این مرحله نفرات اول هر رشته به مرحله کشوری می‌رسند.

معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین در مورد تعداد سؤالات در هر رشته و نحوه پاسخگویی به این سؤالات نیز گفت: این موضوع براساس دستورالعمل مشخص شده است. هر کدام از رشته‌ها دارای ۴۰ سؤال چهارگزینه‌ای است، علاوه بر آن پنج سؤال تشریحی نیز در هر رشته در نظر گرفته شده است.

وی افزود: سؤالات تشریحی که پاسخگویی به آنها الزامی است در صورتی تصحیح خواهد شد که امتیازها برابر باشد، زمانی که امتیاز دو نفر برابر باشد، رتبه‌بندی آنها بر اساس پاسخ‌هایی که به سؤالات تشریحی داده‌اند، مشخص خواهد شد.

یادآور می‌شود این آزمون دارای نمره منفی بوده و هر سه پاسخ غلط یک نمره منفی خواهد داشت. براساس آنچه که در دستورالعمل اجرایی این بخش از مسابقات سراسری قرآن کریم آمده است، محتوای مرحله استانی در رشته تفسیر قرآن کریم شامل تفسیر سوره‌های مبارکه حجر و نحل براساس تفسیر نمونه خواهد بود.

همچنین محتوای آزمون در رشته حفظ و معارف موضوعی قرآن کریم شامل حفظ و معارف ۸۰ موضوع اول براساس کتاب «با قرآن خوشبخت شوید» است. در رشته حفظ و معارف احادیث نیز حفظ ۸۰ حکمت اول و معارف ۱۱۰ حکمت نهج‌البلاغه براساس کتاب «زمزم حکمت؛ ترجمه و شرح ۱۱۰ حکمت نهج‌البلاغه» به عنوان محتوای مورد آزمون معرفی شده است.

راه‌یافتگان از این مرحله به مرحله کشوری باید حداقل ۸۰ نمره از ۱۰۰ نمره را به دست بیاورند. میزان سهمیه هر استان نیز براساس تعداد کل شرکت‌کنندگان استان در رشته معارف و معدل سال قبل اعلام شده است.

برای دانلود منابع رشته حفظ و معارف موضوعی قرآن کریم اینجا کلیک کنید!

برای دانلود منابع رشته تفسیر قرآن کریم اینجا کلیک کنید!

برای دانلود منابع رشته حفظ و معارف احادیث اینجا کلیک کنید!

منبع: ایکنا

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع