در سی و چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی از ۸۰ کشور دنیا حضور دارند، گفت: در این مسابقات ۴۰۰ مهمان خارجی حضور دارند که ۲۸۳ نفر از آنها در قالب شرکت کننده است.
پنج شنبه 17 فروردین 1396    
بازدید: 2152
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به اینکه مسابقات بین‌المللی قرآن ایران امسال یک ماه زودتر از سال قبل برگزار می‌شود، گفت: امسال با فاصله کمی از تعطیلات نوروز مسابقات برگزار می‌شود، در سال‌های قبل از هفته دوم نوروز ستاد مسابقات برقرار بود، امسال با توجه به اینکه بعد از تعطیلات فرصت کوتاهی تا برگزاری مسابقات است، همکاران ما در ستاد مسابقات حتی در ایام تعطیلات و روزهای اول فروردین‌ماه مشغول فعالیت بودند.
وی در ادامه در مورد آخرین خبرها از این مسابقات و تعداد شرکت کنندگان در آن،‌ افزود: تا این لحظه حضور ۲۸۳ متسابق در پنج مسابقه‌ آقایان، ‌بانوان، دانش‌آموزان، ‌نابینایان و طلاب علوم دینی مسجل شده است که این تعداد از ۸۰ کشور جهان خواهند بود. همانگونه که اعلام شده است، ‌با توجه به اینکه رشته بانوان، ‌دانش آموزان و نابینایان، هر کدام از شرکت کنندگان یک همراه خواهند داشت، با سایر هیئت‌های قرآنی که وارد ایران می‌شوند حدود ۴۰۰ میهمان خارجی را در این دوره از مسابقات خواهیم داشت.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به سوالی در مورد نهایی شدن آمار شرکت کنندگان در مسابقات، تصریح کرد: ما لیست خودمان را بسته‌ایم، ‌معمولاً در روزهایی که به مسابقات منتهی می‌شود، پیش می‌آید که شرکت کننده‌ای به خاطر مشکلاتی همچون کسالت و ... در ایران حضور پیدا نکند که البته بسیار کم و به ندرت است. برخی از کشورهای شرکت کننده این دوره از کشورهایی همچون یمن، بحرین و ... هستند که به نوعی درگیر جنگ هستند و پرواز مستقیم به این کشورها وجود ندارد و تردد هم به سختی صورت می‌گیرد، با این وجود تا این لحظه ۲۸۳ شرکت کننده از ۸۰ کشور در مسابقات حضور خواهند داشت.
حسینی همچنین در مورد داوران این دوره از مسابقات اظهار کرد: حضور داوران این مسابقات قطعی شده است و حتی در بخش‌های مختلف همچون آقایان، بانوان و ... اسامی داوران چه ایرانی و چه خارجی مشخص شده است که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.
وی در ادامه در مورد زمانبندی مسابقات نیز با اشاره به برگزاری رقابت‌های بخش طلاب در شهر مقدس قم، گفت: در سال‌های گذشته با توجه به اینکه مسابقات تنها در بخش آقایان برگزار می‌‌شد تنها یک سالن برای برگزاری مسابقات نیاز داشتیم، اما امسال با توجه به تعدد مسابقات، دو سالن را برای برگزاری مسابقات در نظر گرفته‌ایم که یکی از این سالن‌ها در شبستان اصلی و یکی دیگر هم یکی از شبستان‌های رواق شرقی خواهد بود.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف اظهار کرد: سال‌های قبل تنها در یک نوبت مسابقات را برگزار می‌کردیم که آن هم نوبت عصرگاهی بود، امسال در دو نوبت صبح و عصر مسابقات برگزار می‌شود. صبح از ساعت ۹ تا ۱۳ و عصر از ساعت ۱۶ تا ساعت ۲۰ شاهد برگزاری مسابقات خواهیم بود. با این تدبیر طبعاً رشته‌های مختلفی که در نظر گرفته شده است امکان برگزاری را خواهند داشت. یک سالن،‌ محل برگزاری بانوان و دختران دانش آموز و یک سالن هم مختص آقایان و پسران دانش آموز است.
حسینی همچنین در مورد تعداد شرکت کنندگان بخش آقایان بزرگسال، اذعان کرد: در دو رشته حفظ کل و قرائت ۱۱۴ شرکت کننده در بخش آقایان خواهیم داشت. با توجه به اینکه تعداد بانوان در اولین دوره برگزاری مسابقات زیاد بالا نیست و تا این لحظه نمایندگان ۲۳ کشور قطعی شده است، بنابراین با توجه به تعداد نه چندان بالا، رقابت بانوان دیرتر از افتتاحیه مسابقات شروع می‌شود.
وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایکنا در پاسخ به سوالی در مورد عدم دعوت برخی کشورها از نمایندگان ایران برای حضور در رقابت‌های آن کشورها و از طرف دیگر دعوت ایران از نمایندگان همان کشورها برای حضور در رقابت‌ها، گفت: یکی از این رقابت‌ها مربوط به کشور لبنان بود که اولین دوره اخیراً برگزار شد. جریانی که این مسابقات را برگزار می‌کند، ‌جریان «سعد حریری» است و طبعاً بعید نبود که از نماینده جمهوری اسلامی ایران دعوت نکنند، ‌هرچند اگر از ما دعوت به عمل می‌آمد حتماً نماینده اعزام می‌کردیم.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: همکاران ما در کمیته بین‌الملل بر این باور بودند که اگر رایزنان یا متولیان کشورمان در آنجا زودتر از برگزاری مسابقات مطلع می‌شدند و ارتباط برقرار می‌کردند، ‌شاید زمینه برای حضور مهیا می‌شد، بنابراین گاهی در این عرصه‌ها خود ما آن اهتمام کافی را نداریم. اگر پیگیری‌ها از قبل انجام بگیرد و دستگاه دیپلماسی و رایزنی فرهنگی و ... مجدانه جریان را پیگیری کنند بعید نیست که به نتیجه برسیم.
حسینی همچنین در مورد مسابقات بین‌المللی قرآن در کشور مصر و عدم دعوت از نمایندگان ایران نیز بیان کرد: در سال‌های اخیر همواره وزارت اوقاف این کشور بیانیه‌های صریحی را در خصوص ممانعت از شرکت داوران و قاریان و مبلغان مصری در جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است، ‌از این جهت این موضوع هم کاملاً متوقع بود که از نمایندگان ایران برای حضور در مسابقات مصر دعوت به عمل نیاید.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی در مورد همزمانی مسابقات بین‌المللی قرآن ایران با برخی کشورها و تمهیدات مسئولان برگزاری مسابقات برای این چالش، گفت: قطعاً برای جابجایی مسابقات امسال هیچ برنامه‌ای نداریم، با توجه به اینکه مسابقات دیگر کشورها با تاریخ قمری برگزار می‌شود، بعید است که در سال‌های آینده چنین تداخلی را داشته باشیم.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، افزود: بر اساس تصمیمی که در ستاد عالی مسابقات اتخاذ شد، ‌قرار شد تا تاریخ برگزاری مسابقات ایران در فصل بهار حفظ شود، اگر این محافظت را نداشته باشیم باید شاهد برگزاری مسابقات در یکی دو سال آینده در نوروز و زمستان و ... باشیم. چنین چیزی در ستاد عالی مصوب نشد و قرار شد مسابقات قرآنی به عنوان یک مناسبت فرهنگی قرآنی و مذهبی در فصل بهار که مناسبت بیشتری دارد و مسافرت برای افرادی که در رقابت آوایی شرکت می‌کنند مناسبت‌تر است، برگزار شود.
حسینی اذعان کرد: از این جهت بنا نداریم تاریخ مسابقات را از فصل بهار تغییر دهیم، در چند سال آینده، ماه رمضان به سمت بهار خواهد آمد، تا جایی که اجازه دهد مسابقات را قبل از ماه رمضان و در غیر این صورت ممکن است در برخی سال‌ها در اوایل اردیبهشت و یا اواخر آن و یا خردادماه برگزار شود تا تداخلی در ماه مبارک رمضان به وجود نیاید. در عین حال اجماع بر این بوده است که مسابقات در بهار برگزار شود.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته مسابقات در اواخر اردیبهشت‌‌ماه برگزار شد، امسال با توجه به اینکه اواخر اردیبهشت ماه بحث انتخابات را داشتیم نمی‌توانستیم مسابقات را در آن تاریخ برگزار کنیم، مسئله دیگر که چند سالی است اذیت می‌کند، همپوشانی مسابقات با نمایشگاه بین‌المللی کتاب است، ‌این دو رویداد فرهنگی بزرگ، باعث می‌شود تا دستگاه‌ها بر سر یک دو راهی بمانند که کدام را تقویت کنند. امسال یکی از اتفاقات خوبی که می‌افتد بحث کمپین تبلیغاتی است که با مشارکت سازمان زیباسازی و همچنین سازمان فرهنگی  هنری شهرداری تهران اجرا می‌شود که در نوع خود بی‌سابقه است. غیر از تبلیغات مستقیم مسابقات که هر ساله در بحث اطلاع رسانی داریم امسال یک کمپین را در بحث سبک زندگی قرآنی در شهر تهران شاهد خواهیم بود که با مشارکت این دو سازمان خواهد بود.
 
 منبع:‌ایکنا
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع