شیوه‌نامه اجرایی و همچنین آیین‌نامه داوری پنجمین آزمون سراسری طرح تربیت حافظان، ویژه مراکز آموزش مجازی حفظ قرآن کشور ابلاغ شد.
چهارشنبه 6 بهمن 1395    
بازدید: 10248
بسمه تعالی
شیوه نامه اجرایی و آیین‌نامه داوری
پنجمین آزمون سراسری طرح تربیت حافظان قرآن کریم
ویژه مراکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم

مقدمه:
حفظ قرآن کریم به عنوان یکی از امور مورد تأیید و تأکید دین مبین اسلام، نقش مهمی در ارتقای اخلاق فردی و اجتماعی مسلمانان دارد. حافظ قرآن، آنگاه که سینه خود را به نور قرآن منور و فکر و اندیشه خویش را با زلال معرفت این کتاب آسمانی مطهر ساخت نه تنها رفتار و منش فردی خود را مطابق با دستورات دین میسازد که با عملکرد خویش میتواند، نقش مربی اخلاق یک جامعه را نیز به خوبی ایفاء نماید.
از همین روست که در بیانات بزرگان دین، حافظ قرآنی که عامل به معارف آن باشد، بسان پیامبری برای یک جامعه است که همواره آنان را به خوبیها امر و از بدیها می رهاند. توجه به همین نقش محوری و اساسی است که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) را بر آن داشت تا با اعلام جهاد قرآنی در کشور دستور تربیت ده میلیون حافظ قرآن را صادر نماید.
سازمان اوقاف و امورخیریه در این راستا، طرح تربیت حافظان قرآن کریم را با هدف تربیت یک میلیون نفر حافظ قرآن در فرایندی 4 ساله از سال 1391 آغاز نموده، و امسال در پنجمین سال برگزاری این طرح عظیم، مفتخر است که تربیت یک و نیم میلیون حافظ قرآن را در پنج سال  آینده هدف‌گزاری نموده و در این راستا علاوه بر برگزاری دوره‌های حضوری، اقدام به تأسیس بیش از پانزده مرکز آموزش مجازی و غیرحضوری حفظ قرآن کریم در استان‌های کشور نماید.
با این مقدمه، فرصت حاضر را غنیمت دانسته و ضمن تقدیر و تشکر صمیمانه از زحمات همه کارشناسان و دست‌اندرکاران مراکز آموزش مجازی استان‌ها، شیوه‌نامه اجرائی پنجمین مرحله آزمون سراسری طرح تربیت حافظان و نحوه برگزاری آن، ارائه می‌گردد.

الف) اهداف آزمون:
1.    ایجاد انس هرچه بیشتر با آیات کلام الهی و معارف و مفاهیم آن
2.    ترغيب و تشویق حافظان قرآن به ارتقای کمی و کیفی محفوظات خود
3.    ايجاد شور و شوق قرآني و زمينه‌سازی براي حضور حافظان قرآن در رقابتي سالم
4.    شناسايي، رشد و هدايت استعدادهاي قرآني استان‌ها و برنامه‌ریزی در جهت ارتقای آن
5.    و ...
 
ب) شرایط شرکت‌کنندگان
1.    آزمون سراسری مرحله پنجم طرح تربیت حافظان قرآن کریم، ویژه قرآن‌آموزان فعال مراکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم، که به صورت هفتگی با ایشان تماس گرفته می‌شود در نظر گرفته شده است و شرکت هر فرد غیر از افراد مذکور اعم از کاربران غیرفعال، مهمان و ... در این آزمون ممنوع است.
2.    در راستای بررسی میزان پیشرفت واقعی افراد، شرکت تمامی قرآن‌آموزان فعال مراکز در بخش کتبی و شفاهی الزامی می‌باشد، و در صورت عدم شرکت هریک از ایشان در این آزمون، علل، شرایط و سوابق وی توسط کمیته انضباطی در شعبه مرکزی بررسی شده و درباره ادامه فعالیت ایشان تصمیم‌گیری خواهد شد.
تبصره: صرفاً افرادی که از تاریخ ابلاغ شیوه‌نامه، محفوظاتی کمتر از 10 صفحه دارند، از شرکت در این آزمون معاف هستند.
3.    هریک از قرآن‌آموزان موظف است، براساس میزان محفوظات خود، نزدیک‌ترین رشته را از میان رشته‌های ده‌گانه آزمون انتخاب نماید. مثلا؛ فردی که 12 جزء حفظ است، می‌بایست در رشته 10 جزء شرکت نماید.
4.    افرادی که در مسابقات و آزمون‌های گذشته مرکز، در یکی از رشته‌ها حدنصاب لازم را کسب کرده و موفق به دریافت گواهینامه آن رشته شده‌اند، در آزمون جاری نمی‌توانند در رشته‌ای پایین‌تر شرکت نمایند. شرکت این عزیزان در همان رشته بلامانع است. با این وجود قرآن‌آموزان محترم، سعی کنند که با رعایت اصل کیفیت در محفوظات، محفوظات خود را به سمت رشته‌های بالاتر سوق دهند.
5.    در هفته برگزاری آزمون شفاهی کلیه مرخصی‌های قرآن‌آموزان محترم لغو شده و همه کاربران ملزم به پاسخگویی در زمان مقرر خود خواهند بود.
6.    در هفته برگزاری آزمون شفاهی با افرادی که معاف از آزمون هستند، تماس گرفته نخواهد شد.
 ج) زمان‌بندی آزمون
95/11/02 الی 95/11/14؛ ثبت نام، انتخاب رشته تکمیل و تصحیح اطلاعات قرآن‌آموزان (مشخصات فردی، عکس، آدرس دقیق، کدپستی و...)
95/11/23 الی 95/11/29؛ برگزاری آزمون شفاهی و کتبی (آنلاین)
95/12/20 اعلام نتایج آزمون
 
نکات مهم:
1. قرآن‌آموزان محترم درنظر داشته باشند که هنگام ثبت نام در این آزمون، تمام مشخصات فردی ایشان به صورت کامل توسط کارشناسان مرکز بررسی می‌شود، اما در صورتی که اطلاعات صحیح نباشد، در صورت کسب امتیاز، این مشخصات در گواهینامه فرد درج شده و در صورت وجود هرگونه اشتباه، گواهینامه مجدد صادر نخواهد شد.
2. از آنجا که برخی از قرآن‌آموزان هنگام ثبت‌نام عکس خود را بارگزاری نکرده‌اند، لازم است در اسرع وقت عکس خود را در اختیار کارشناسان و یا مسئول کاربران هر استان قرار دهند، لذا در صورت نداشتن عکس، حتی در صورت قبولی فرد در آزمون، گواهینامه برای وی صادر نخواهد شد و هرگونه مسئولیت عدم صدور گواهینامه بر عهده خود قرآن‌آموز است.
3. از آنجا که گواهینامه افراد منتخب، از طریق پست به آدرس ایشان ارسال می‌گردد، قرآن‌آموزان محترم می‌بایست نسبت به ارائه دقیق آدرس پستی و همچنین کدپستی اقدام نمایند، بدیهی است در صورت عودت بسته‌های پستی، ارسال مجدد صورت نمی‌گیرد.

د) رشته‌های آزمون:
آزمون مرحله پنجم طرح تربیت حافظان همانند سال‌های گذشته در دو رشته حفظ ترتیبی و حفظ موضوعی برگزار خواهد شد.
الف) حفظ ترتیبی، شامل رشته‌های؛
1.    یک جزء؛ (جزء 30) یا (جزء یک)
2.    دو جزء اول؛ (جزء یک و دو)
3.    سه جزء اول؛ (جزء یک، دو و سه)
4.    پنج جزء اول
5.    ده جزء اول
6.    پانزده جزء اول
7.    بیست جزء اول
8.    حفظ کل
ب) حفظ موضوعی، شامل رشته‌های؛
1.    صد و پنجاه موضوع اول
2.    سیصد موضوع

ه) نحوه برگزاری آزمون:
در سال جاری و در پنجمین مرحله آزمون سراسری، تمامی فرایند ارزیابی شفاهی قرآن‌آموزان مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن طی تماس‌های تلفنی کارشناسان مراکز مجازی و بخش کتبی نیز به صورت آنلاین انجام می‌پذیرد.
1.    بخش شفاهی
1.1.    بخش شفاهی این آزمون، به صورت انفرادی و در زمان پرسش هفتگی هر فرد به صورت تلفنی برگزار میگردد، لذا قرآن‌آموزان می‌بایست جهت اخذ آزمون رأس ساعت مقرر با آمادگی کامل منتظر تماس کارشناسان مرکز باشند.
1.2.    به علت فشردگی برنامه آزمون، امکان تغییر زمان وجود ندارد، لذا لازم است داوطلبین با آمادگی کامل از زمانی که در اختیار ایشان قرار گرفته به احسن وجه استفاده کنند.
1.3.    کارشناسان مرکز موظف هستند، یکبار با تلفن همراه و یکبار با تلفن ثابت داوطلب تماس بگیرند. عدم پاسخ داوطلب، به منزله عدم شرکت وی در آزمون است و به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد.
1.4.    قرآن‌آموزان محترم باید اعتماد مرکز را پاس داشته و شرعاً و قانوناً از هرگونه تخطی و تقلب در این آزمون (به هر نحو ممکن) اجتناب نمایند. بدیهی است در صورت احراز تخلف، برای تمام سؤالات انصراف لحاظ شده و وی به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد.
1.5.    در این آزمون، ارائه محفوظات داوطلبین در 4 بخش: حُسن حفظ، تجوید، صوت و لحن و وقف و ابتدا، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. جزئیات کامل نحوه طرح سوال و چگونگی ارزیابی پاسخگویی داوطلبین، در قسمت آیین‌نامه داوری آمده است.
1.6.    در قسمت حُسن حفظ، خطاهای حافظ در کل تلاوت از 80 نمره کسر می‌گردد، سپس نمره داوطلب در هر سه بخش تجوید، صوت و لحن و وقف و ابتدا، به نمره حسن حفظ، اضافه شده و در نهایت نمره ی فرد از مجموع 100 امتیاز محاسبه می‌شود. در این آزمون  تجوید 10 امتیاز، صوت و لحن 5 امتیاز و وقف و ابتدا نیز 5 امتیاز دارد.
1.7.    حد نصاب قبولی جهت دریافت گواهینامه پایان دوره مرحله پنجم، کسب حداقل نمره 80 از میانگین مجموع نتایج آزمون دو بخش شفاهی و کتبی می‌باشد.
1.8.    تعداد سؤالات هر رشته در بخش شفاهی طبق جدول ذیل میباشد:
حفظ یک جزء (جزء30)؛ (جزء یک)؛ سه سؤال، 5 سطری
حفظ دو جزء اول (اجزاء 1 و 2)؛ سه سؤال، 5 سطری
حفظ سه جزء اول (اجزاء 1، 2و 3)؛ سه سؤال، 5 سطری
حفظ 5 جزء اول؛ سه سؤال 7 و نیم سطری
حفظ 10 جزء اول؛ سه سؤال 7 و نیم سطری
حفظ 15 جزء اول؛ سه سؤال 7 و نیم سطری
حفظ 20 جزء اول؛ سه سؤال 10 سطری
حفظ کل قرآن؛ سه سؤال 10 سطری
حفظ 150 موضوع؛ 10 سؤال؛ شامل عبارتها، کلمات، اعراب، ترجمه و مفاهیم و موضوع
حفظ 300 موضوع؛  10 سؤال؛ شامل عبارتها، کلمات، اعراب، ترجمه و مفاهیم و موضوع
تذکر: اندازه این سطور براساس قرآن عثمان‌طه پانزده سطری در نظر گرفته شده است.
1.9.    به جهت رعایت عدالت و برابری، سؤالات این آزمون، به صورت سیستمی و کاملا تصادفی و براساس رشته داوطلب، پرسیده خواهد شد و امکان تغییر سؤال طرح شده توسط کارشناسان وجود ندارد.
1.10.    به هیچ وجه نام سوره، شماره آیه و شماره صفحه به داوطلبین اعلام نمی شود و در صورتی که داوطلبین به نام سوره و شماره آیه اشاره کردند، هیچ امتیازی به ایشان تعلق نمی‌گیرد.
1.11.    در صورتی که داوطلب 26 امتیاز منفی از هر سؤال کسب کند، به صورت سیستمی از ادامه تلاوت جلوگیری شده و سؤال بعدی پرسیده شود.

2.    بخش کتبی
2.1.    بخش کتبی آزمون مرحله پنجم طرح تربیت حافظان قرآن کریم، به صورت آنلاین و اینترنتی انجام خواهد شد.
2.2.    تعداد سؤالات بخش کتبی در هر یک از رشته‌های آزمون 20 سؤال چهارگزینه‌ای است که بنا به انتخاب رشته هر فرد، طراحی شده و در سایت مرکز بارگزاری خواهد شد، و داوطلبین باید حداکثر در مدت ده دقیقه به این سؤالات پاسخ دهند.
تذکر: سؤالات این آزمون نمره منفی نخواهد داشت.
2.3.    قرآن‌آموزان پس از پایان آزمون بخش شفاهی تا 48 ساعت فرصت دارند تا با مراجعه به سایت مرکز به نشانی www.quranhefz.ir در بخش کتبی آزمون شرکت نمایند. بدیهی است در صورت عدم شرکت قرآن‌آموزان در بخش کتبی، نیمی از امتیاز آزمون را از دست داده و حائز گواهینامه نخواهند شد.
2.4.    در رشته‌های حفظ ترتیبی از ترجمه و مفاهیم آیات سؤال طرح نخواهد شد، اما در رشته حفظ موضوعی، علاوه بر حسن حفظ، از ترجمه، مفاهیم و موضوعات آیات نیز طرح خواهد شد.

برای دانلود آیین نامه داوری بخش شفاهی رشته حفظ ترتیبی اینجا را کلیک کنید.
 
برای دانلود آیین نامه داوری بخش شفاهی رشته حفظ موضوعی اینجا را کلیک کنید. 
 
 
 
 
 
 
پرسش
موافقم 11
مخالفم 4
سولماز   (شنبه 9 بهمن 1395)
سلام و خسته نباشید برای ثبت نام و شرکت در آزمون باید چه اقدامی انجام دهم؟؟؟
موافقم 3
مخالفم 2
مدیریت   (شنبه 9 بهمن 1395)
سلام علیکم
این آزمون ویژه قرآن‌آموزان فعال مراکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم، که به صورت هفتگی با ایشان تماس گرفته می‌شود در نظر گرفته شده است و شرکت هر فرد غیر از افراد مذکور اعم از کاربران غیرفعال، مهمان و ... در این آزمون ممنوع است.
باتشکر
 
پرسش
موافقم 1
مخالفم 0
سمیه عسگرزاده   (شنبه 23 بهمن 1395)
سلام نتیجه کی اعلام میشود
موافقم 1
مخالفم 0
مدیریت   (یک شنبه 24 بهمن 1395)
سلام علیکم
 
انشاءالله اواسط اسفند ماه سال جاری نتایج این آزمون اعلام خواهد شد و اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد گرفت.
باتشکر
پرسش
موافقم 1
مخالفم 0
ناجی   (یک شنبه 24 بهمن 1395)
با عرض سلام و خسته نباشید می خواستم بپرسم نحوه ی اعلام نفرات برتر به چه صورته نمره آزمون کتبی جمع بسته میشه و میانگین گرفته میشه؟ و جوایز طبق قرعه کشی هست یا به نفرات برتر هر رشته تعلق میگیره
موافقم 1
مخالفم 1
مدیریت   (یک شنبه 24 بهمن 1395)
سلام علیکم
 
هماهنگونه که در متن خبر آمده است، حد نصاب قبولی جهت دریافت گواهینامه پایان دوره مرحله پنجم، کسب حداقل نمره 80 از میانگین مجموع نتایج آزمون دو بخش شفاهی و کتبی می‌باشد. جوایز نیز به قید قرعه به افرادی که حائز حد نصاب لازم شده‌اند اعطا می‌گردد.
باتشکر
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع