گروه فعالیت‌های قرآنی: در مراسم یادبود استاد ابراهیم پور فرزیب (مولایی) که عصر ۲۷ مهرماه برگزار شد، عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان، پیام استاد مولایی به جامعه قرآنی را همدلی و تقوای در قرائت دانست. مراسم یادبود استاد مولایی، عصر یکشنبه 27 مهرماه با حضور جمع کثیری از جامعه قرآنی کشورمان در مسجد حضرت...
دوشنبه 28 مهر 1393    
بازدید: 4500
 
در مراسم ختم استاد مولایی بیان شد؛
پیام استاد مولایی به جامعه قرآنی؛ تقوای در قرائت و همدلی
گروه فعالیت‌های قرآنی: در مراسم یادبود استاد ابراهیم پور فرزیب (مولایی) که عصر ۲۷ مهرماه برگزار شد، عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان، پیام استاد مولایی به جامعه قرآنی را همدلی و تقوای در قرائت دانست.
مراسم یادبود استاد مولایی، عصر یکشنبه 27 مهرماه با حضور جمع کثیری از جامعه قرآنی کشورمان در مسجد حضرت حجت‌ابن‌الحسن عسکری(عج) برگزار شد. در این مراسم، آقای جباری، از سوی دفتر رهبرمعظم انقلاب حضور یافته بود.
همه آمده بودند
حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام حشمتی، معاون قرآن و عترت و علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا فراهانی داوودآبادی، معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت، مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم، هوشنگ بادپا، سیدمحسن موسوی‌بلده، محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه رادیوی قرآن، حمید صابرفرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل خبرگزاری ایکنا، ولی یاراحمدی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، علی و مسعود سیاح‌‌گرجی، علی‌اکبر حنیفی، علی سرابی، سعید طوسی، علی‌اصغر شعاعی، امیر آقایی، کریم دولتی، حسن ربیعیان، محمدرضا پورزرگری، مهدی عباسی، رحیم خاکی، کریم منصوری، حسن رضائیان و سایر چهره‌های فرهنگی و هنری در این مراسم حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم، محمدرضا خرمیان، از شاگردان استاد مولایی به بیان تاریخچه‌ای از جلسات این استاد فقید پرداخت و گفت: استاد محمدتقی مروت، همیشه تأکید داشتند که برای یادگیری تجوید قرآن کریم به جلسه استاد مولایی برویم. استاد مولایی بیش از 40 سال در مسجد الرضا(ع) و در خیابان بهار جلسه آموزش قرآن داشتند و این علاوه بر بیش از 30 سال جلسه داری در مساجد و مراکز دیگر بود.
خرمیان تصریح کرد: در مدت این 40 سالی که در مسجد‌الرضا(ع) به آموزش قرآن کریم پرداختند، هر صبح جمعه از ساعت شش صبح تا نزدیکی‌های اذان ظهر پای رحل قرآن می‌نشستند و با اخلاق خوش خود سعی در جذب جوانان و نوجوانان به فعالیت‌های قرآنی داشتند.
در ادامه این مراسم محمدحسین سبزعلی، قاری بین‌المللی کشور به تلاوت آیاتی از کلام‌الله وحی پرداخت و در ادامه آن نیز پیام شهریار پرهیزکار، یکی دیگر از شاگردان استاد مولایی که به دلیل کسالت امکان حضور در این جلسه را نیافته بود، توسط محمدرضا خرمیان قرائت شد.
پیام شهریار پرهیزکار به مناسبت درگذشت استاد مولایی
در بخشی از این پیام آمده است: «إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِیَةً یَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ» حقیر شهریار پرهیزکار که استاد عزیزم مرا شیخ متقی می‌خواند، تا مرا که خردسال بودم مسرور سازد، عمیقاً رحلت استاد مولایی را که حق حیات معنوی برتمام قاریان ایران اسلامی دارد، تسلیت می‌گویم.
استاد مولایی مصداق بارز آیه ابتدایی این پیام بود، تلاوت و آموزش آیات خدا، برپاداشتن نماز، تهجد شبانه و انفاق پنهان و آشکار تنها و تنها بخشی از زوایای شخصیتی استاد مولایی بود. همیشه پس از اهدای جوایز نقدی به شاگردان خود آنها را به پس انداز کردن در صندوق اندوخته نیکان تشویق می‌کرد و خوب به یاد دارم زمانی در سال 1356 که خردسال بودم و در مسابقات قرآن جلسات مردمی مقام اول را کسب کردم یک دفترچه پس انداز به مبلغ 3 هزار تومان به من هدیه داد که البته یک کتابخانه پر از کتاب نیز که اگر به دست ساواک می‌افتاد الان کوچه ما کوچه شهید شهریار پرهیزکار می‌بود. اکنون به واسطه شاگردانش صدها هزار حافظ و قاری قرآن حسنات بی‌شمار و لاینقطع روانه می‌کنند.
در ادامه این مراسم حسین شمسایی، از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که زمانی جزء شاگردان استاد مولایی بوده است به مداحی پرداخت. وی در بخشی از این مراسم و قبل از آغاز مداحی خود با بیان اینکه از اوایل سال 1350 وارد جلسات استاد مولایی شده است، گفت: استاد مولایی همیشه جلسات خود را با ذکر امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) به پایان می‌رساندند.
قرائت پیام‌های تسلیت مسئولان
در بخش دیگری از این مراسم پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت استاد مولایی بار دیگر قرائت شد و پس از آن نیز متن پیام‌های تسلیت از طرف حجت‌الاسلام خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام محمدی، رئیس سازمان اوقاف و مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم و پیام حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی قرائت شد.
کمک‌های استاد مولایی به دارالشفای قمر بنی‌هاشم(ع) در مشهد
در ادامه نیز ولی‌زاده، از خادمان حرم مطهر رضوی، به نمایندگی از هیئت امنا و خادمان این آستان مبارکه که حامل پرچم متبرکی برای این مراسم بود، در سخنان کوتاهی با بیان اینکه استاد مولایی هر زمان فرصت داشتند به حرم رضوی مشرف می‌شدند، گفت: دارالشفای حضرت قمر بنی هاشم(ع) که یکی از فقیرترین مراکز از نظر تجهیزات بود به همت استاد مولایی تجهیز شد تا منشأ خدمات بسیار زیادی به مردم محروم شود، استاد مولایی نه تنها خادم قرآن بلکه بی‌نهایت خیراندیش بود.
سخنرانی خادم القرآن عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان بخش دیگری از برنامه‌های مراسم ختم استاد مولایی بود. سلیمی در این مراسم با بیان اینکه مجلس استاد مولایی می‌تواند مجلس تذکری برای ما باشد، به بیان روایاتی از ائمه معصومین(ع) درمورد یاد مرگ پرداخت و گفت: حضرت علی(ع) می‌فرماید با مرگ، دنیا برای انسان پایان می‌پذیرد، همچنین در جای دیگری می‌فرمایند هیچ غایبی نزدیک‌تر از مرگ به انسان نیست.
وی با اشاره به اینکه استاد مولایی زندگی خودشان را مدیریت زمان کردند، افزود: شیعه واقعی حضرت علی(ع) به هیچ وجه زمان خود را بیهوده هدر نمی‌دهد. اگرچه عده‌ای از مردم مرگ را عدم می‌پندارند، اما بر اساس جهان‌بینی قرآن کریم مرگ یک مخلوق است: «الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَهُوَ الْعَزِیزُ الْغَفُورُ» در این آیه دو نکته اساسی وجود دارد که نکته اول بحث وجودی بودن مرگ و نکته دیگر نیز اینکه خداوند به دنبال عمل احسن است، چه بسیار افرادی که کار کوچکی انجام می‌دهند اما عمل احسنی است، زندگی استاد مولایی مملو از حسنات است.
این پیشکسوت قرآنی کشور در ادامه سخنان خود اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) می فرماید:«اِن اکرم العباد الی الله بعد الانبیاء العلماء ثم حملة القرآن یخرجون من الدنیا کما یخرج الانبیاء و یحشرون من قبورهم مع الانبیاء؛ والاترین بندگان نزد خداوند پیامبران سپس علمای دین و پس از آن حاملان قرآن هستند.»
سلیمی بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) در مورد حاملان قرآن می‌فرمایند قرآنیان مانند پیامبران می‌میرند، به همراه پیامبران از قبرها محشور می‌شوند و به همراه انبیا از پل صراط عبور می‌کنند تا در محکمه الهی حاضر شوند. بدون شک استاد مولایی از چنین جایگاهی برخوردار است.
تلاش شود تا امثال استاد مولایی الگوی فرهنگی جوانان شود
وی در ادامه با بیان اینکه سفارش شده است تا از اموات به نیکی یاد شود، گفت: استاد مولایی نیازی به این موارد ندارد. باید تلاش کنیم تا جوانانی که در معرض تهاجم فرهنگی قرار دارند از الگوهایی همچون استاد مولایی بهره ببرند. استاد مولایی از سن 21 تا سن 87 سالگی یعنی بیش از 65 سال از عمر خود را پای رحل قرآن کریم بود و جلسات قرآن را اداره کرد. هرگز در انتقال دانش خود هیچ بخلی نشان نداد و نکته جالب آموزش‌های ایشان این بود که 65 سال جلسه داری کردند بدون اینکه  یک ریال مطالبه کنند و همین امر برای جامعه قرآنی متضمن پیام است.
این پیشکسوت قرآنی کشورمان افزود: اگر همین یک درس را از استاد مولایی فرا بگیریم  خدمت بسیار بزرگی به ساحت قرآن کریم کرد‌ه‌ایم. استاد مولایی برای خدا تمام روزهای تعطیل خود را وقف فرزندان این ملت کرد. در کنار این مسائل اعتقادات نوین اقتصادی استاد مولایی نیز بی‌نظیر بود. وی معتقد بود که مومنان باید بهترین شرایط اقتصادی را داشته باشند و برای همین بود که صندوق اندوخته نیکان را راه‌اندازی کرد و این امر هم خود یک پیام است برای ما تا از فرهنگ اقتصاد در قرآن غافل نشویم.
وصیت برای تشییع از مقابل صندوق نیکان نشان‌دهنده بصیرت استاد مولایی است
سلیمی با بیان اینکه تشییع استاد مولایی از مقابل صندوق اندوخته نیکان بر اساس وصیت قبلی نشان از بصیرت بالای ایشان داشت، گفت: این وصیت از سوی یک استاد قرآنی در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد نامگذاری شده است نیاز به بصیرت بسیار بالایی دارد که استاد مولایی به خوبی از آن بهره‌مند بود.
وی خاطرنشان کرد: استاد مولایی اولین جلسات آموزش کلاسیک قرآن کریم را آغاز کرد و در تمام جلسات ایشان جایگاه خاصی برای اهل بیت(ع) در نظر گرفته می‌شد چرا که بر این باور بود که قرآن و عترت باید با هم گره بخوردند. استاد مولایی به شاگردان خود تنها درس قرآن ندادند بلکه درس سبک زندگی را نیز آموزش دادند.
این پیشکسوت قرآنی کشورمان در ادامه با بیان اینکه پیام استاد مولایی به جامعه قرآنی همدلی و تقوای در قرائت قرآن بود، گفت: رسالت اصلی قرائت قرآن کریم نباید از مسیر اصلی خود خارج شود و این حاصل نمی‌شود، مگر با تقوای در قرائت. پیام استاد مولایی این است که پا را در وادی مفاهیم و تدبر در قران بگذاریم و از سطح واژه‌ها عبور کنیم.
جامعه قرآنی پرچم نهضت آموزش قرآن را برافراشته خواهد داشت
سلیمی در ادامه تصریح کرد: از طرف جمع حاضر و جامعه قرآنی خطاب به استاد مولایی می‌گویم: پرچم پرافتخار نهضت آموزش قرآن کریم که بزرگانی چون شما، اربابی‌ها، قیم‌ها، صبحدل‌ها و .. بر افراشته‌اید، بر زمین نخواهیم گذاشت.
وی در پایان با اشاره به اینکه مدیران فرهنگی و قرآنی کشور باید کمیته‌ای با عنوان کمیته پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری تشکیل دهند، اظهار کرد: امیدوارم این کارگروه در آینده نزدیک تشکیل شود و در مورد پیگیری مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری به مردم گزارش داده شود.
در پایان این مراسم نیز حسین طالبی یکی دیگر از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که از شاگردان استاد مولایی نیز بوده است، به مداحی پرداخت.
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع