گروه فعالیت‌های قرآنی: داور بین‌المللی کشور‌ با تأکید بر لزوم توجه به میزان سواد قرآنی، گفت: اگر قرار باشد فرهنگ انس با قرآن به‌صورت جدی پیگیری شود باید برای تمام شاخه‌های اداری و اجتماعی خود مسئله سواد قرآنی را مدنظر قرار دهیم.
شنبه 26 مهر 1393    
بازدید: 4266
سواد قرآنی به‌‌عنوان شاخصی در ارزیابی‌های اجتماعی درنظر گرفته شود

گروه فعالیت‌های قرآنی: داور بین‌المللی کشور‌ با تأکید بر لزوم توجه به میزان سواد قرآنی، گفت: اگر قرار باشد فرهنگ انس با قرآن به‌صورت جدی پیگیری شود باید برای تمام شاخه‌های اداری و اجتماعی خود مسئله سواد قرآنی را مدنظر قرار دهیم.

محمود لطفی‌نیا، قاری و داور بین‌المللی قرآن کریم کشور  با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در طی سال‌های اخیر گفت: معظم‌له در ارتباط با توسعه فرهنگ قرآنی و فعالیت‌های راهبردی در بخش قرآن به بحث انس با قرآن اشاره کردند یعنی آنچه که لازم است در جامعه ما بر روی آن به‌صورت جدی کار شود، بحث انس با قرآن و ابتدایی‌ترین شکل آن روخوانی قرآن کریم است.
وی افزود: در این راستا باید بررسی کنیم در نظام جمهوری اسلامی چه مراکز اداری و دولتی و غیر‌دولتی متکفل این برنامه‌ها هستند و چه برنامه‌هایی در ارتباط با گسترش و توسعه آموزش قرآن دارند و چقدر می‌توانند ثمربخش باشند.

پژوهش جدی جهت بررسی عملکرد آموزش و پرورش در ارتباط با آموزش قرآن صورت گیرد
لطفی‌نیا ابراز کرد: اولین مرکزی که در رابطه با آموزش قرآن برای فرزندان میهن اسلامیمان به ذهن متبادر می‌شود، وزارت آموزش و پرورش است و در این راستا حتی لازم است یک سمینار و پژوهش جدی در رابطه با عملکرد آموزش و پرورش در ارتباط با آموزش قرآن برگزار شود و در این پژوهش‌ها به‌صورت آماری و محتوایی بررسی کنیم که چقدر وزارت آموزش و پرورش در این زمینه موفق بوده و یا چه موفقیت‌هایی کسب کرده و دلایل عدم توفیق در برخی زمینه‌های دیگر چیست.

وی با بیان اینکه اگر رهنمودهای مقام معظم رهبری واقعاً جدی گرفته شود، ابتدایی‌ترین وجه آن آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن است، گفت: سال‌های سال است مراکز بزرگی مانند دارالقرآن و تبلیغات اسلامی و بسیاری از مؤسسات خصوصی و یا مکتبخانه‌ها به آموزش قرآن اهتمام دارند اما اگر سرشماری سرانگشتی کنیم مشاهده خواهیم کرد که سواد قرآنی موجود در جامعه مطلوب نیست و باید به جد پیگیری شود.
لطفی‌نیا اظهار کرد:‌ وقتی مقام معظم رهبری مطالبی را در این زمینه می‌فرمایند، شنیده شده و به زودی فراموش می‌شود به‌خصوص این مسئله در زمینه فعالیت‌های قرآنی صورت می‌گیرد به‌طوری که تاکنون یک سمینار و کنگره جدی جهت بررسی فعالیت‌های قرآنی که مقام معظم رهبری فرمودند جزو فعالیت‌های راهبردی نظام جمهوری اسلامی است، برگزار نشده است.

سمیناری جهت بررسی فعالیت‌های قرآنی کشور برگزار شود

این داور مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه این مسئله بزرگترین ضعف ماست لذا اعضای جامعه قرآنی نیز مکلف و موظف به پیگیری این امور هستند، گفت: شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی نیز باید این امر را جدی گیرد.
وی اظهار کرد: ما این همه فعالیت‌های قرآنی در بخش مسابقات، آموزش‌های تفسیر، مفاهیم، روخوانی، روانخوانی و انواع مختلف داریم اما اثرات آن به‌صورت جدی در رفتار فرهنگی جامعه مشاهده نمی‌شود یعنی وقتی به ادارات، وزارتخانه‌ها، سطح جامعه و بازار مشاهده کنیم، می‌بینیم اگرچه بسیاری از مردم با قرآن آشنا هستند و به آن عشق می‌ورزند اما حتی در مساجد نیز کمتر به قرائت قرآن رغبت دارند زیرا می‌ترسند، خجالت می‌کشند و یا اینکه احساس می‌کنند بلد نیستند و این برای ما ضعف است.
لطفی‌نیا با تأکید بر اینکه باید در این زمینه تدبیری اندیشیده شود، گفت: به عنوان یک عضو کوچک از جامعه قرآنی و معلم قرآن احساس می‌کنم که زمینه‌های زیادی برای آموزش دادن به مردم وجود دارد اما این زمینه‌ها به‌دلیل حیا یا سایر دلایل دیگر پوشیده مانده است در صورتی که در دین و آموزش‌های دینی هیچ حیایی نیست.
این پیشکسوت قرآنی کشورمان تأکید کرد:‌ ما نیز به‌عنوان معلمان و مدیران قرآن تلاش خود را می‌کنیم اما اساساً باید این را در مراکز بزرگی مانند آموزش و پرورش به‌صورت جدی‌تر دنبال کنیم یعنی اگر قرار باشد فرهنگ انس با قرآن به‌صورت جدی پیگیری شود باید برای تمام شاخه‌های اداری و اجتماعی خود از جمله ارزیابی و ارتقای موقعیت شغلی یا اجتماعی افراد مسئله سواد قرآنی را مدنظر قرار دهیم به عنوان مثل یک بسیجی زمانی که می‌خواهد کارت فعال به او اهدا شود باید میزان سواد قرآنی او بررسی شود و یا شخصی که می‌خواهد از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود باید حتماً دارای سواد قرآنی باشد.
این مدرس قرآن کریم با طرح این سؤال که چرا فارغ‌التحصیلان ما از آموزش و پرورش پس از 12 سال نمی‌توانند قرآن را به راحتی بخوانند و وقتی به دانشگاه‌ها هم بیایند در آنجا نیز زمینه جدی برای آموزش قرآن فراهم نیست؟ بیان کرد:‌ اکنون در دانشگاه‌های ما یکسری واحدهایی را می‌گذرانند اما این واحدها فایده چندانی ندارد و این شایسته نظام جمهوری اسلامی نیست لذا به نظر می‌رسد بزرگترین مشکل ما در آموزش و پرورش است.

آموزش‌ قرآن در وزارت آموزش و پرورش در معاونت آموزشی پیگیری شود

لطفی‌نیا اضافه کرد: اگرچه آموزش و پرورش در سال‌های اخیر فعالیت‌های خود را در زمینه آموزش قرآن گسترش داده است اما مشکل این است که فعالیت‌های قرآنی در این وزراتخانه در بخش معاونت پرورشی پیگیری و توسعه داده می‌شود در صورتی که باید در بخش معاونت آموزشی بسیار جدی‌تر پیگیری شود یعنی همانطور که برای آموزش علوم و ریاضی و غیره به معاونت پرورشی مراجعه نمی‌کنیم باید برای آموزش قرآن نیز چنین کنیم در صورتی که امروزه فعالیت‌های قرآنی را به معاونت پرورشی پاس می‌دهند.

قرآن در آموزش و پرورش حتی به اندازه ورزش جدی گرفته نمی‌شود

این مدرس قرآن اظهار کرد: اکنون در آموزش و پرورش، قرآن‌آموزی حتی به اندازه ورزش جدی گرفته نمی‌شود یعنی آنقدری که اصرار می‌شود در مدارس ما معلم ورزش به‌صورت تخصصی حتماً حضور داشته باشد، هیچ اصراری نداریم که به‌صورت تخصصی نیز یک معلم قرآن وجود داشته باشد، در صورتی که آموزش قرآن باید به صورت تخصصی باشد نه اینکه یک معلمی که دوره‌ای را گذراند و هیچ تجربه‌ای در زمینه آموزش قرآن ندارد، را برای این کار بگماریم.
وی اضافه کرد: تا زمانی‌که به این مسئله رسیدگی نشود، دچار مشکل هستیم و اگر برای اقتصاد نیروی انسانی و توجه به آموزش قرآن در معاونت آموزشی وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ریزی صورت نگیرد، ما دچار مشکل سواد قرآنی در بین فرزندان خود خواهیم بود.
لطفی‌نیا خاطرنشان کرد: امروزه بحمد الهی امکانات آموزشی بسیار فراهم است و به اقتضائات زمان ما بسیاری از مدارس هوشمند و مسلح به تکنولوژی روز می‌شوند بنابراین باید از این تکنولوژی در جهت تسهیل آموزش قرآن در مدارس استفاده شود.
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع