گروه فعالیت‌های قرآنی: مراسم اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآن کریم سازمان‌های آتش‌نشانی کل کشور، شب گذشته، ششم مهرماه در تهران برگزار شد.
دوشنبه 7 مهر 1393    
بازدید: 4824
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآن سازمان‌های آتش‌نشانی کل کشور، شب گذشته، ششم مهرماه با حضور محسن هرمززاده، معاون فرهنگی و اجتماعی آتش‌نشانی استان تهران، سعید شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی وعلی‌اکبر توپچی، رئیس فرهنگسرای قرآن و حسین اخوان‌اقدم و مجید زکی‌لو از داوران مسابقات در سالن اجتماعات شهید بهشتی سازمان آتش‌نشانی تهران برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط محمدرضا پورزرگری از قاریان بین‌المللی کشورمان آغاز شد و در ادامه سرود جمهوری اسلامی پخش شد، سپس سیدوحید مرتضوی به اجرای برنامه پرداخت.
سعید شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی طی سخنانی ضمن تبریک روز آتش‌نشان، گفت: شاید برپایی این چنین اختتامیه‌ای با این فشردگی برنامه‌ها، جای نقد داشته باشد اما سعی شده است تا از این فشردگی بهره‌مندی لازم انجام گیرد.
 
لزوم حضور سازمان آتش نشانی در رسانه‌ها برای همراهی مردم در ایمن‌سازی شهر
وی با تأکید بر اینکه توجه ویژه به آتش‌نشانان تنها دو روز در سال یکی هفتم مهرماه به دلیل روز آتش‌نشان و دیگری چهارشنبه آخر سال است، ادامه داد: نیاز ما به حضور در رسانه‌ها برای همراه کردن مردم در ایمن‌سازی شهرمان لازم است.
شریف‌زاده با اشاره به فراگیری قرآن، عنوان کرد: در هر جا علاقه‌مندی به قرآن باشد باید به همان میزان برنامه‌ریزی درست و مناسب صورت گیرد و برای فراگیری این کلام الهی تلاش شود.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی اظهار کرد: معاون فرهنگی و اجتماعی آتش‌نشانی باید تدارک و پیش‌بینی لازم را با فرهنگ‌سرای قرآن در ذیل انعقاد قراردادی یا از طریق فراهم کردن مقدمات در داخل سازمان با حضور کارشناسان قرآن، مهیا کند تا در سازمان آتش‌نشانی فردی نباشد که قرائت قرآن کریم را نداند.
وی تأکید کرد: آموزش قرآن کریم را فراگیر کنیم و آن را در سازمان تبدیل به فرهنگ کنیم و حتماً هم جوایز، پاداش و مزایای مالی از سوی معاون مالی و اداری برای فراگیران قرآنی در نظر گرفته شود تا در یک مدت زمانی، اطمینان حاصل کنیم همه آتش‌نشانان قرآن را فراگرفته‌اند.
شریف‌زاده با اشاره به مأنوس شدن آتش‌نشانان با کلام وحی و ضروت فراگیری قرآن توسط آنان، یادآور شد: علاقه‌مندم برای سال آینده با افتخار بیان کنم که در سازمان آتش‌نشانی همه آتش‌نشانان و کارمندانش قرائت قرآن را بطور کامل فراگرفته‌اند تا این به‌عنوان افتخار و مهر تأییدی بر این سازمان باشد که قرآن حافظ جان آتش‌نشانان است.
در ادامه هرمززاده، معاون فرهنگی و اجتماعی آتش‌نشانی استان تهران به سخنرانی پرداخت و ضمن خیر مقدم به حاضران، با اشاره به فرازی از خطبه 193 نهج‌البلاغه (همام) در مورد اوصاف متقین هنگامی که شبانگاه قرآن می‌خوانند، گفت: مولای متقیان فرموده‌اند «أمّا اللیل فصافون اقدامهم یرتلون القرآن ترتیلا، یحزّنون به انفسهم و یستثیرون دواء دائهم».
 
ارسال دعوت‌نامه این دوره از مسابقات به 40 شهر
وی با توجه به معنای این بخش از نهج‌البلاغه، ادامه داد: براساس این بخش از خطبه همام، امام فرموده‌اند: متقین در شب مشغول نماز هستند، قرآن را با تفکر و اندیشه می‌خوانند و با قرائت قرآن در نیمه‌های شب، نفسشان را محزون و اندوهگین می‌‌کنند و دوای گرفتاری‌هایشان را از قرآن کریم مطالبه می‌کنند و خوشا به حال کسانی که قاریان و حاملان وحی هستند.
هرمززاده با اشاره به گزارشی از روند این دوره از مسابقات، عنوان کرد: برنامه‌ریزی سومین دوره از مسابقات از یک ماه پیش با همکاری و همراهی فرهنگسرای قرآن آغاز شد که امروز شاهد برگزاری این مسابقات آن هم به شکل منسجم و منظم هستیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی آتش‌نشانی استان تهران تصریح کرد: دعوتنامه این دوره از مسابقات به 40 شهر فرستاده شد که از آن میان 16 شهر اعلام آمادگی کردن که نهایتاً 45 نفرشرکت‌کننده در پنج رشته حفظ یک جزء، حفظ سوره حجرات، قرائت ترتیل، قرائت تحقیق و رشته اذان حضور یافتند.
وی اضافه کرد: داوری سومین دوره مسابقات برعهده شش نفر از اساتید، احمد ابوالقاسمی، بهروز یاریگل، امیر آقایی، محمدحسین سعیدیان، حسین ندرلو و حسین اخوان‌اقدم بوده است.
هرمززاده تأکید کرد: برپایی کارگاه آموزشی در دو رشته قرائت تحقیق، ترتیل و اذان با حضور احمد ابوالقاسمی و دیگری در رشته حفظ با حضور امیر آقایی از اقدامات مثبت این دوره از مسابقات بوده است که امیدواریم این کارگاه آموزشی، کارا و ارزشمند بوده باشد.
پاسخ به سؤالات قرآنی مجری برنامه و حاضران، براساس محفوظات توسط حنانه خلفی، حافظ 7 ساله قرآن کریم از دیگر برنامه‌های اختتامیه سومین دوره مسابقات آتش‌نشان‌ها بوده است. در ادامه مراسم تجلیل از نفرات دوم و سوم این دوره از مسابقات برگزار شد و از نفرات اول امروز، هفتم مهرماه در جشن روز آتش‌نشان که در برج میلاد برگزار می‌شود، تجلیل می‌شود. همچنین به سایر شرکت‌کنندگان در این دوره از مسابقات هدایایی به همراه لوح‌تقدیر اعطا شد.
 
نفرات اول تا سوم هر رشته
در رشته اذان علی نصیری از تهران، صادق سعیدی از اهواز و هادی قویدل از مشهد به ترتیب حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند. همچنین  در رشته حفظ سوره حجرات اکبر عبیات‌کاظمی از اهواز، عرفان زمانی از سنندج و محمد رمضان از اصفهان رتبه اول تا سوم را از آن خود کردند.
در رشته حفظ یک جزء به ترتیب منصور رنجبر از تهران، علی چعباوی از اهواز و محمد بهاری از رشت رتبه اول تا سوم را بدست آوردند.
در رشته ترتیل نیز ابوالفضل اسماعیل از تهران، ابوطالب راستگو از مشهد و سیدهادی حسینی از یزد حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند. همچنین در رشته قرائت تحقیق سعید بیژنی از مشهد، حمید شادیار از تهران و داوود ایمانی از رشت به ترتیب مقام اول تا سوم را بدست آوردند.
پس از آن نیز تمامی شرکت‌کنندگان به حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) اعزام شدند و پس از اقامه نماز مغرب و عشا جلسه‌ای نیز با حضور عباس سلیمی از پیشکسوتان قرآنی برگزار شد.
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع