مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش از اجرای طرح «حفظ موضوعی قرآن» ویژه دانش‌آموزان مقاطع متوسطه اول و دوم در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ خبر داد.
سه شنبه 8 مهر 1393    
بازدید: 4609
محمدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اشاره به قرار گرفتن حفظ موضوعی آیات قرآن در دستور کار وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جاری گفت: با توجه به مطالبات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم در کشور طی سال‌های گذشته، حفظ اجزاء قرآن را در دستور کار داشتیم که امسال با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به حفظ موضوعی آیات می‌پردازیم.
 
تهیه بسته‌های آموزشی برای اجرای طرح حفظ موضوعی آیات قرآن
مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش با بیان اینکه حفظ موضوعی آیات قرآن از مطالبات مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: حفظ موضوعی آیات، همزمان با سال تحصیلی جدید برای مقاطع تحصیلی متوسطه اول و دوم اجرا می‌شود که برای هر یک از این مقاطع تحصیلی، بسته‌های خاصی پیش‌بینی شده است.
مسیب‌زاده افزود: در تهیه بسته‌های حفظ موضوعی قرآن برای دو مقطع تحصیلی متوسطه سعی کرده‌ایم علاوه بر در نظر گرفتن گروه سنی دانش‌آموزان، مطالبی را ارائه کنیم که با توان علمی و کتاب‌های درسی آنها نیز برابری داشته باشد و تلاش کرده‌ایم تا از انجام کارهای تکراری اجتناب کنیم تا دانش‌آموزان با انگیزه بیشتری به حفظ موضوعی آیات قرآن بپردازند.
 
تهیه 6 بسته آموزشی برای 6 پایه تحصیلی متوسطه
وی ادامه داد: در مجموع برای هر یک از شش پایه تحصیلی مقطع متوسطه اول و دوم، یک کتاب طراحی شده است و این منابع شامل آیاتی است که با سنین دانش‌آموزان و معارفی که باید بیاموزند هماهنگی دارد تا دانش‌آموزان بتوانند ارتباط بیشتری با آیات قرآن برقرار کنند.
مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش عنوان کرد: علاوه بر ارائه آیات موضوعی در قالب منابع آموزشی مختلف، ترجمه و خلاصه تفسیر ساده و روانی نیز ارائه شده است؛ همچنین یک داستان و شأن نزول آیه و موضوعات مرتبط با آیه نیز در کنار هر یک از آیات موضوعی قرار داده شده است.
وی یادآور شد: پس از طرح هر یک از آیات موضوعی در منابع تألیف شده، سوالی نیز از دانش‌آموزان پرسیده می‌شود تا دانش‌آموزان بتوانند سطح توانمندی خود را در حفظ آیه و تفسیر و ترجمه آن بسنجند.
 
استفاده از آیات و مثال‌های قرآنی در ارتباطات روزمره
مسیب‌زاده در ادامه گفت: مقام معظم رهبری بر استفاده از آیات قرآن در کلام روزانه مردم جامعه سفارش دارند و همواره این مطالبه را مطرح می‌کنند که مردم جامعه ما باید در ارتباطات روزمره خود از آیات و مثال‌های قرآنی استفاده کنند که امیدواریم این اتفاق با اجرای طرح حفظ موضوعی آیات قرآن بین دانش‌آموزان رخ دهد.
 
اجرای طرح به صورت داوطلبانه
مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش با بیان اینکه پرداختن به حفظ موضوعی آیات قرآن در قالب فوق‌‌برنامه دنبال می‌شود، افزود: شرکت دانش‌آموزان در این طرح به صورت داوطلبانه بوده و هیچ اجباری در این زمینه وجود ندارد. برای هر یک از پایه‌های تحصیلی 40 آیه موضوعی قرآن انتخاب شده است.
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع