کد خبر : 15461

تاریخ درج خبر : دوشنبه 6 آبان 1398
پایگاه جامع حفظ مجازی قرآن کریم
• بهره‌برداری از دومین مرکز مجازی حفظ قرآن در رشت
رئیس اوقاف شهرستان رشت از افتتاح دومین مرکز مجازی حفظ راهبردی قرآن کریم همزمان با دهه وقف امسال در رشت خبرداد.

به گزارش ایکنا از گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا کریمی، رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان رشت امروز، ۴ آبان ماه در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به فرارسیدن دهه وقف، اظهار کرد: وقف یکی از نمادهای مهم اقتصاد مقاومتی است و باعث رشد و تعالی جامعه می‌شود.

وی افزود: در دهه وقف سالجاری یه پروژه عمرانی در بقاع متبرکه سیدابو جعفر سنگر، پیر خلوت سنگر و امامزاده قاسم چولاب به بهره برداری می‌رسد، همچنین مجتمع تجاری واقع در خیابان طالقانی رشت افتتاح می‌شود. علاوه بر این ساخت زائرسرای بقعه سیدمحمد مژده بلسبنه، صحن شبستان خانم فاطمه اخری(س)، شبستان و تربتخانه بقعه پیربوعلی در این دهه آغاز می‌شود.

کریمی با اشاره به اقدامات فرهنگی صورت گرفته طی یک‌سال اخیر، گفت: هر ساله در ایام محرم ویژه‌برنامه‌ها به صورت متوالی در بقاع شاخص برگزار نمی‌شد اما امسال با استقرار هیات‌های مذهبی و انقلابی برنامه‌های حسینی به صورت متوالی هر شب با حضور بیش از دو هزار جوان حسینی در بقاع شاخص برگزار می‌شدند.

رئیس اوقاف رشت تصریح کرد: امسال بیش از ۶۰ مبلغ از مرکز اعزام مبلغ سازمان اوقاف در بقاع متبرکه و خیمه‌های معرفت شهرستان رشت حضور یافتند و مشاوره‌هایی در زمینه جلوگیری از طلاق، پیشگیری از خودکشی، گرایش به مذهب و واجبات دینی به مخاطبان ارائه دادند.

وی ادامه داد: امسال با برپایی موکب در بقعه شاخص امامزاده هاشم(ع) پذیرای زائرین خارجی اربعین حسینی از کشورهای حوزه قفقاز بودیم، همچنین برای نخستین باز موکبی به نام خانم فاطمه اخری(س) در کربلا دایر شد و میزبان زائرین اباعبدالله(ع) بود.

کریمی فعالیت‌های قرآنی را مهمترین برنامه‌های اوقاف شهرستان رشت عنوان کرد و افزود: اوقاف شهرستان رشت با برگزاری ۵۲ کلاس فعال، رتبه اول را در حفظ قرآن دارد. همچنین دومین مرکز مجازی حفظ راهبردی قرآن کریم در دهه وقف امسال در خیابان لاکانی رشت به بهره برداری می‌رسد.

رئیس اوقاف رشت با اشاره به آزادسازی دو زندانی چرائم غیرعمد در ایام غدیریه گفت: از محل کمک خیرین یک زندانی جرائم غیرعمد هم در دهه وقف امسال آزاد می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون سه وقف جدید در شهرستان رشت ثبت شده است، اضافه کرد: وقف چهارم هم صبح امروز در شهرستان رشت به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان به نیت فعالیت‌های قرآنی ثبت شد.

رئیس اوقاف رشت با بیان اینکه وقف مشارکتی باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: امروز افراد نمی‌توانند به تنهایی زمین یا ملکی را وقف کننداما با وقف مشارکتی افراد مشترکا می‌توانند یک زمین یا واحد تجاری را وقف کنند که این امر در محلات رشت دنبال می‌شود.

کریمی بیان کرد: در حوزه تثبیت و اداره موقوفات، امسال ۴۲ پرونده در محاکم قضایی مطرح شد که رای ۳۰ پرونده به نفع موقوفات صادر شد.

وی ادامه داد: ۷۰ درصد موقوفات رشت دارای سند مالکیت هستند، برای ۳۰ درصد باقی مانده هم طی تفاهنامه‌ای که با سازمان ثبت اسناد منعقد شده، در حال پیگیری برای صدور سند هستیم.

رئیس اوقاف رشت با بیان اینکه دو مرکز افق در بقعه متبرکه امامزاده هاشم و بقعه متبرکه فاطمه اخری(س) در دهه وقف سالجاری به صورت رسمی افتتاح می‌شود، گفت: مراکز افق علاوه بر انجام فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی در سطح بقاع، به امور اجتماعی و رسیدگی به نیازمندان در اطراف بقاع متبرکه می‌پردازند.

کریمی، دیدار با فرماندار شهرستان رشت، حضور در نماز جمعه، تهیه بروشور با موضوعات وقف، غبارروبی آستان مقدس امامزادگان، برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان، ویزیت رایگان، اجرای نیت موقوفه مژدهی، دیدار با خانواده شهدای وقف، انجام رایگان کارشناسی‌ها، برگزاری محفل انس با قرآن، برگزاری گفتمان انقلاب اسلامی را از جمله برنامه‌های دهه وقف امسال عنوان کرد.

گفتنی است؛ شهرستان رشت ۴۰۰ موقوفه، ۶ هزار رقبه و ۲۰۷ بقعه متبرکه دارد.