کد خبر : 14895

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 16 اسفند 1397
پایگاه جامع حفظ مجازی قرآن کریم
• دیدار رییس سازمان اوقاف با مراجع تقلید+ تصاویر/ تأکید مراجع بر احیای موقوفات حوزوی و تقویت برنامه های قرآنی
نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور در قم با حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی دیدار کرد.
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف وامور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف روز سه شنبه 13 اسفندماه با حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی از مراجع تقلید دیدار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در این دیدارها اظهار کرد: تاکنون حدود ۱۲۰۰ نیت وقف در ایران شناسایی شده که ۶۰ درصد آنها مربوط به برپایی عزاداری شهادت امام حسین(ع) می‌شود، بخشی مربوط به عتبات عالیات و رفاه زائران است و بعضی هم در مورد مدارس خاص هستند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه موقوفاتی در ایران برای صرف عواید آن در مدارس علمیه نجف اشرف وجود دارند گفت: بعضی وقف‌ها با هدف کمک به توسعه علم و دانش ایجاد شده و همچنین حدود ۶ هزار مدرسه موقوفه شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: به دنبال تجمیع و احیا موقوفاتی با موضوعات خاص هستیم که از جمله آنها می‌توان به حوزه‌های علمیه اشاره کرد، اعم از موقوفاتی برای مدارس خاص و نیز موقوفات عام که به دنبال احیا آنها بوده‌ایم.

آیت الله صافی گلپایگانی: وقف مصداق بارزی از صدقه جاریه مورد تأکید قرآن است

حضرت آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در این دیدار حفظ مقاصد افراد در وقف را بسیار مهم عنوان کرد و دلیل ماندگاری وقف را نیز همین مسئله دانست و گفت: این امر سبب جلب اعتماد عمومی و گرایش بیشتر به وقف خواهد شد و صدقه جاریه ای که در قرآن کریم مورد تأکید قرار گرفته، مصداقی از آن وقف است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: وقف در طول تاریخ موجب انجام کارهای بزرگ و رساندن منفعت به اجتماع شده و افتخاری بزرگ برای فعالان این عرصه بوده است.

این مرجع تقلید وقف را پشتوانه‌ای برای توسعه اسلام دانست و گفت: هرچه موقوفات بیشتری برای گسترش دین و معارف مکتب اهل بیت(ع) داشته باشیم، به عظمت دین اسلام کمک بیشتری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه احیای موقوفات حوزوی هم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد زیرا حوزه‌ها موجب نشر معارف دینی می‌شوند و نفع آنها به جامعه می‌رسد.

آیت الله مکارم شیرازی: ضرورت تدبر و عمل به آیات قرآن در برنامه های قرآنی

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید نیز در دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، بر لزوم احیای موقوفات حوزوی تأکید کرد و یادآور شد: موقوفات مربوط به حوزه های علمیه و احیای آن را باید جدی گرفت؛ در حال حاضر یکی از مشکلات برخی حوزه ها این است که نیاز به بودجه دولت پیدا کرده اند، اصل این وابستگی نادرست است.

وی خاطرنشان کرد: احیای موقوفات حوزه های علمیه می تواند زمینه استقلال کامل حوزه ها را فراهم کند و هر چه شما در این جهت تلاش کنید مأجور خواهید بود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود که درباره مسابقات قرآنی بود، با بیان این که باید به محتوای قرآن بیش از ظاهر آن اهمیت داد، گفت: اخیرا دیده شده که بعضی فقط به برخی جنبه های ظاهری در برنامه های قرآنی توجه می کنند و تنها به صوت و قرائت، حفظ و مانند آن اهمیت می دهند، در حالی که موضوع اصلی تدبر در آیات قرآن و عمل به آن است.

این مرجع تقلید اظهار داشت: بیراهه رفتن در برنامه های قرآنی امری است که نگرانی های جدی را به دنبال دارد، تمام برنامه های قرآنی همچون مسابقات قرآن، حفظ و ترتیل و امثال آن محترم است و مقدمه ای ارزشمند برای یک ارزش والاتر که همان عمل به محتوای قرآن است، می باشد.

وی اضافه کرد: یکی از برکات انقلاب اسلامی توجه به قرآن کریم است، امروز قاریان و حافظان و مفسران برجسته ای داریم که هر یک از این دستاوردها پاسخی به مخالفان است.

ایران با کسب ۲۵۰ رتبه حائز بیشترین رتبه‌های برتر در مسابقات بین‌المللی قرآن شده است

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این دیدارها اظهار کرد: یکی از اقدامات شاخص سازمان اوقاف، برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است.

وی افزود: مسابقات امسال از حدود یک ماه دیگر در تهران آغاز می‌شود و حدود ۳۰۰ نفر از ۸۱ کشور در رشته‌های حفظ، قرائت و تفسیر در آن شرکت می‌کنند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از ایجاد رشته خطابه‌خوانی قرآنی ویژه طلاب در این دوره از مسابقات خبر داد و خاطرنشان کرد: از این مسئله استقبال شده و طلاب از کشورهای گوناگون در آن شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: به دنبال ایجاد فضای قرآنی به واسطه برگزاری این مسابقات در کشور هستیم و نسل نوجوان و جوان با قرآن و مفاهیم بلند آن آشنا شوند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی با بیان اینکه حدود ۹۰۰ مسابقه قرآنی در سطوح منطقه‌ای، شهرستانی، استانی و ملی در طول سال برگزار می‌شود گفت: این مسابقات در ۱۱ رشته از جمله حفظ، قرائت، تفسیر، اذان و دعاخوانی در دو بخش برادران و خواهران برگزار می‌شود و در نهایت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مسابقات بین‌المللی از این طریق انتخاب می‌شوند که تعداد آنها ۱۵ نفر است و در حدود ۱۵ مسابقه خارجی شرکت می‌کنند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران بیشترین رتبه‌های برتر را در مسابقات بین‌المللی قرآن کسب کرده است که تعداد آنها به ۲۵۰ مورد می‌رسد.