کد خبر : 14245

تاریخ درج خبر : سه شنبه 15 آبان 1397
پایگاه جامع حفظ مجازی قرآن کریم
• نگاهی به فعالیت‌های مرکز مجازی حفظ قرآن استان مرکزی/ ۱۴۰ متقاضی؛ ثمره مسابقات قرآن
مسئول مرکز مجازی حفظ قرآن کریم استان مرکزی فعالیت‌های این مرکز در استان را تشریح کرد.
به گزارش واحد رسانه‌ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، سحر جلالوندی، مسئول مرکز مجازی حفظ قرآن استان مرکزی، در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: مرکز مجازی حفظ استان مرکزی از دی‌ماه سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و این فعالیت از شنبه تا چهارشنبه هر هفته ادامه دارد.

وی تصریح کرد: افراد علاقه‌مند به حفظ در رده‌های مختلف در سایت مرکز مجازی قرآن ثبت‌نام کرده و از طریق سایت مشخصات آنان برای ما ارسال می‌شود. پس از آن با متقاضیان تماس گرفته شده و اطلاعات آنان در مورد داشتن یا نداشتن سابقه حفظ دریافت می‌شود.

جلالوندی اضافه کرد: کاربران اگر سابقه حفظ نداشته باشند کارشناسان به آنان مشاوره می‌دهند و روش‌ها را مرحله به مرحله با کاربر پیش می‌روند تا کاربر به مرحله‌ای برسد که آمادگی حفظ را پیدا کند. افرادی هم که حافظ کل هستند روش‌های تثبیت و مرور را از کارشناسان دریافت می‌کنند.

وی اظهار کرد: گاه با کاربران حفظ کل مواجه می‌شویم که مرور را اشتباه انجام می‌دهند و قادر به تثبیت نیستند، این افراد نحوه صحیح مرور را از کارشناسان دریافت کرده و می‌توانند محفوظات را تثبیت کنند. کاربرانی که در حال حفظ هستند نیز برنامه حفظ را از کارشناسان دریافت می‌کنند.

مسئول مرکز مجازی حفظ قرآن استان مرکزی با بیان اینکه برنامه حفظ برای کابران مختلف متفاوت و متناسب با استعداد و وقت آنان است، گفت: برنامه‌های حفظ را مخصوصا برای دانش‌آموزان سنگین نمی‌کنیم تا خسته نشوند. برنامه حفظ هفته‌ای یک صفحه و روزی سه خط است اما کاربرانی هستند که هفته‌ای سه صفحه نیز حفظ می‌کنند.

وی استقبال مردم از غرفه مستقر در حاشیه مسابقات سراسری قرآن اراک را خوب توصیف کرد و افزود: ما فعالیت خود در سال ۹۵ را با ۷۵ کاربر آغاز کردیم و در حال حاضر به ۲۲۰ کاربر رسیده است، ثمره مسابقات قرآن اوقاف اراک ثبت‌نام ۱۴۰ متقاضی حفظ است که به زودی در جمع کاربران حفظ قرار می‌گیرند.

جلالوندی با اشاره به اینکه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاربران حفظ اولی یا پایه هستند، تصریح کرد: بیشترین کاربران به حافظان کل جهت تثبیت یا تکمیل محفوظات اختصاص دارد. حافظانی که از سال ۹۵ با ما شروع کردند امروز حافظان ۸ جزء، ۱۰ جزء و ۱۶ جزء به بالا هستند. برای دانش‌آموزان حفظ از جزء سی‌ام قرآن سوره به سوره از سوره‌های کوچک‌تر آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که بزرگ‌تر باشند هفته‌ای یک صفحه حفظ دارند تقریبا روزانه سه خط، جلوتر که می‌رویم صفحات قبل برای آنان مرور می‌شود. اگر هفته‌ای یک صفحه حفظ کند، ۸ ساله حافظ کل می‌شوند اما کاربرانی که در هفته ۳ صفحه تحویل می‌دهند حفظ را ۴ ساله به اتمام می‌رسانند.

جلالوندی افزود: ۵ کارشناس خانم در مرکز مجازی حفظ با ما فعالیت دارند، این طرح رایگان و مخصوص بانوان است، رایزنی برای احداث مرکز آقایان انجام شده است که امیدواریم مرکزی برای برادران با کادر مجرب آقا احداث شود. فعالیت مرکز صبح‌ها از ساعت ۸ تا ۱۳ و عصرها از ساعت ۱۴ تا ۱۹:۳۰ است. برای هر شیفت دو کارشناس به کاربران خدمت‌رسانی دارند. خوش‌رویی و داشتن سعه‌صدر شاخصه اصلی کارشناسان پس از مجرب بودن آنان است. هر روز با ۶۰ کاربر تماس گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: بعد از استقرار اداره قرآنی اوقاف مشکل خاصی نداریم. مرکز ما از مرکز کوچک به جای بزرگ‌تر با امکانات بهتر انتقال یافت. در برخی استان‌ها طرح مجازی حفظ در قبال دریافت وجه خدمات ارائه می‌دهد که با استناد به گفته کارشناسان استان‌ها گاه با ریزش ۸۰ درصدی مواجه شدند، خوشبختانه این طرح در استان رایگان انجام می‌شود. امید است برنامه‌ها به گونه‌ای پیش رود تا شاهد حضور حداکثری مردم در این طرح باشیم.

گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت ارتباط با مرکز مجازی حفظ قرآن کریم با شماره تلفن ۳۴۱۲۲۰۵۷ و ۳۴۱۲۲۰۵۸ تماس بگیرند.