کد خبر : 13744

تاریخ درج خبر : شنبه 15 اردیبهشت 1397
پایگاه جامع حفظ مجازی قرآن کریم
• تشریح جزئیات ثبت‌نام بزرگترین طرح‌های تخصصی حفظ قرآن بيت‌الاحزان
مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) به تشریح جزئیات ثبت‌نام طرح‌های ملی «رحله»، مراكز شبانه‌روزی حفظ تخصصی یكساله قرآن و مراكز روزانه حفظ تخصصی دو ساله قرآن ویژه بانوان پرداخت.
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) امروز ۱۵ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مؤسسه پرداخت و گفت: مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در سال ۷۵ از روستای ماهفرخان استهبان فعالیت خود را به صورت یك حركت از پایین به بالا آغاز كرد و امروز فعالیت‌های آن به مراكز شهرهای مختلف كشورمان رسیده است.

فعالیت ۱۷۰ شعبه در ۱۴ استان كشور

وی از فعالیت ۱۷۰ شعبه در ۱۴ استان كشور و همچنین ۱۳ مدرسه شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن و ۱۰۰ مدرسه و مهد پیش‌دبستانی و چندین مدرسه غیرانتفاعی متعلق به این مؤسسه در نقاط مختلف كشور خبر داد و افزود: تاكنون یك هزار و ۷۰۰ حافظ كل قرآن كریم در مراكز شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن كریم این مؤسسه تربیت شده‌اند كه با توجه به حافظانی كه امسال نیز از این مراكز فارغ‌التحفیظ می‌شوند این تعداد در سال جاری به ۲ هزار حافظ كل قرآن كریم خواهد رسید.

هر ساله حداقل ۲ هزار حافظ اجزای مختلف قرآن تربیت می‌شوند

حجت الاسلام شاهسونی با بیان اینكه در طی ۲۲ سال فعالیت این مؤسسه تاكنون بیش از ۲۰ هزار حافظ اجزای مختلف قرآن تربیت شده‌اند، افزود: هر ساله حداقل ۲ هزار حافظ اجزای مختلف قرآن در طی اجرای طرح‌های مختلف این مؤسسه در نقاط مختلف كشورمان تربیت می‌شوند.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور با بیان این كه نتیجه فعالیت‌های تخصصی مؤسسه بیت‌الاحزان تربیت نیروهای كارآمد قرآنی در عرصه مدیریت، اساتید و معلمان قرآن است، گفت: بزرگترین طرح‌های تخصصی حفظ قرآن كریم كشور توسط این مؤسسه هر ساله اجرا می‌شود.

وی اظهار كرد: طرح ملی «رحله» ویژه ایام فراغت تابستان، مراكز تخصصی شبانه‌روزی حفظ یكساله قرآن و مراكز شبانه‌روزی تخصصی حفظ دو ساله قرآن ویژه بانوان از جمله طرح‌ها و فعالیت‌های ما برای تربیت حافظان قرآن كریم هستند كه ثبت‌نام در این طرح‌ها از ۵ اردیبهشت‌ماه جاری آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد.

فعالیت مدارس شبانه‌روزی تخصصی حفظ قرآن در ۱۳ نقطه و ۹ استان كشور

حجت الاسلام شاهسونی با اشاره به این كه مراكز شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن این مؤسسه سابقه ۱۷ ساله دارد، گفت: این مدارس در ۱۳ نقطه كشور در حال فعالیت هستند كه شعبه‌های كرمانشاه، بروجرد و خواهران استهبان (با وقفه یكساله) در سال جاری آغاز به فعالیت كرده‌اند.

عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن كریم ادامه داد: این مراكز در ۱۳ نقطه و ۹ استان كشور شامل شهرهای بیرجند، مشهد، تهران، كرمانشاه، قم، بروجرد، ملایر، آباد، فسا، شیراز و سه مركز در استهبان مشغول به فعالیت هستند.

وی اظهار كرد: بعد از ثبت‌نام در این مراكز، مرحله گزینش و مصاحبه اولیه از متقاضیان ورود به این مراكز انجام شده و متقاضیان بعد از طی دوره آزمایشی و شركت در آزمون پایانی، در صورت پذیرش به دوره اصلی این مراكز راه پیدا می‌كنند ضمن اینكه در طول یكسال علاوه بر حفظ كل قرآن كریم، مفاهیم، تجوید و ترتیل قرآن كریم نیز به آنان آموزش داده می‌شود.

اجرای طرح ملی «رحله ۴» در ۲۲ مركز و ۸ استان

حجت الاسلام شاهسونی با اشاره به اجرای چهارمین دوره طرح ملی «رحله» در سال جاری، گفت: این طرح ویژه اوقات فراغت تابستان برای حفظ جزء ۳۰ قرآن كریم و سوره بقره در سال جاری در ۲۲ مركز و ۸ استان خوزستان، فارس، خراسان رضوی، كرمان، همدان، یزد و خراسان جنوبی اجرا می‌شود كه البته مراكز شبانه‌روزی حفظ تخصصی یكساله قرآن نیز مجری این طرح هستند.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تشكل‌های قرآن و عترت فارس با یادآوری اینكه این طرح‌ها ویژه جوانان ۱۴ تا ۲۲ سال است كه در نوع خودش یك فعالیت قرآنی منحصر به فرد است، افزود: بیشترین تعداد شركت‌كنندگان در این طرح‌ها را آقایان تشكیل می‌دهند.

وی ادامه داد: عموم فعالیت‌های قرآنی كه در كشورمان توسط مؤسسات و یا ارگان‌های مختلف انجام می‌شود، متأسفانه بیشتر در بخش بانوان است اما در بخش آقایان كار خاصی انجام نمی‌شود، از این رو این مؤسسه تلاش می‌كند تا این نقیصه را برطرف كند.

حجت الاسلام شاهسونی همچنین به فعالیت مراكز شبانه‌روزی حفظ دو ساله قرآن ویژه بانوان اشاره كرد و گفت: كلاس‌های این مراكز از صبح تا ظهر شنبه تا چهارشنبه هر هفته تشكیل می‌شوند و در آن قرآن‌آموزان هر روز یك صفحه از قرآن را همراه با مفاهیم و ترجمه آن حفظ می‌كنند و در طول ۲ سال موفق به حفظ كل قرآن كریم می‌شوند.

تلاش برای اعطای مدرك سازمان دارالقرآن‌الكریم به حافظان بیت‌الاحزان

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور ادامه داد: ما پیش‌بینی كردیم كه در امسال و سال آینده كسانی كه در این طرح شركت می‌كنند بتوانند مدرك سازمان دارالقرآن‌الكریم را كه معادل كارشناسی است دریافت كرده و بعد از آن بتوانند در آزمون كارشناسی ارشد در رشته علوم قرآن و حدیث سازمان سنجش شركت كنند.

فعالیت ۵۰ مركز تخصصی حفظ دو ساله قرآن ویژه بانوان در سال جاری

وی با بیان اینكه سال گذشته ما ۳۰ مركز تخصصی بانوان را راه‌اندازی كردیم، گفت: امسال این تعداد به ۵۰ مركز در ۵ استان كرمان، تهران، بوشهر، فارس، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان خواهد رسید.

حجت الاسلام شاهسونی یادآور شد: مصاحبه و آزمون ورودی این طرح‌ها در اواخر خردادماه انجام شده و خود طرح‌ها نیز از ۱۵ تیرماه به صورت رسمی آغاز به كار خواهند كرد و امیدواریم كه خروجی این طرح‌ها تربیت مبلغان، مدیران و معلمان قوی قرآنی برای سطح كشور باشد.

مدیر مؤسسه قرآنی مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) یادآور شد كه علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام در طرح‌های مذكور می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی این مؤسسه به آدرس http://beytolahzan.ir مراجعه كنند.

وی در ادامه به همكاری سازمان اوقاف با این مؤسسه اشاره كرد و گفت: رئیس سازمان اوقاف دستور دادند كه هر اداره اوقاف استان باید حداقل یك مركز تخصصی حفظ قرآن را راه‌اندازی كند، هر چند كه هنوز موفق نشدیم تعاملات خود را با استان‌ها به ‌صورت جدی داشته باشیم.

راه‌اندازی ۲ مركز شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن در استان‌های كرمان و لرستان

حجت الاسلام شاهسونی ادامه داد: امسال قرار بود ۴ مركز در ۴ استان راه‌اندازی شود كه تاكنون تنها در استان‌های كرمان و لرستان موفق شدیم این مراكز را راه‌اندازی كنیم و دو سه استان دیگر به بحث زمان‌بندی ما نرسیدند اما در عین حال این همكاری سازمان اوقاف با بیت‌الاحزان جای قدردانی دارد.

فارس می‌تواند محور حفظ قرآن كشور باشد

مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در بخش پایانی سخنان خود تأكید كرد كه استان فارس و مؤسسه بیت‌الاحزان می‌تواند محور حفظ قرآن در كشور باشد كما اینكه این اتفاق نیز خود به خود افتاده است اما نكته‌ای كه باید بدان توجه كرد، توجه جدی مسئولان استان به این مسأله است تا بتوانیم شعار فارس، قطب قرآنی كشور را محقق كنیم.