کد خبر : 12465

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 3 دی 1394
پایگاه جامع حفظ مجازی قرآن کریم
• مصاحبه با نفر اول حفظ 20 جزء قرآن کریم خواهران
مصاحبه با نفر اول حفظ بیست جزء قرآن کریم خواهران، سرکار خانم مهسا صدیقی

بسمه تعالی
با عرض سلام و تبریک به خاطر کسب رتبه اول رشته حفظ 20 جزء قرآن کریم در دومین دوره از مسابقات مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم و با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
1.لطفاً خودتان را معرفی کنید.
مهسا صدیقی ساکن اصفهان هستم. هم اکنون در مقطع کارشناسی رشته روان شناسی بالینی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل هستم
2.حفظ قرآن را از چند سالگی و در کجا و چطور شروع کردید؟
در جامعه القرآن از سن 16 سالگی شروع به حفظ نمودم که به مدت یکسال طول کشید.
3.انگیزه اصلی شما برای پرداختن به حفظ قرآن چه بود؟
حفظ قرآن به من جهت می‌داد و علاقه شخصی خودم به حفظ قرآن مرا در این راه وارد نمود. طبق فرمایش امام علی علیه السلام هیچ کسی با قرآن ننشست مگر اینکه از انحرافش کاسته و به هدایتش افزوده شد و من با امید به تاثیر پذیری از کلمات قرآن در این وادی گام نهادم.
4.اساتید و مربیان شما در حفظ قرآن چه کسانی بودند؟
سرکار خانم صادقیان در جامعه القران استاد من بودند.
مشوقان اصلی‌ شما در حفظ چه کسانی بودند؟
پدر و مادرم دراین راه مشوق من بودند.
5.اهمیت قرائت و حفظ قرآن در میان خانواده شما به چه اندازه است؟
خانواده من برای قرآن اهمیت زیادی قائل هستند و یکی از دلائل افزایش انگیزه من برای ادامه این راه، اهمیت دادن آنها بود. به خاطر دارم هر بارکه صفحه ای را حفظ می کردم، پدرم اشتیاق فراوانی نشان می دادند تا آن صفحه را برایشان بخوانم.
6.شما چه تجربه خاصّی در روند حفظ قرآن دارید که برای دیگران مفید باشد؟ (روش حفظ خود را به صورت کلی بیان نمایید)
نکته ای که برای خودم بسیار مهم بود اینکه قبل از اینکه سرکلاس بروم بخشی که قرار بود حفظ کنم را تا حدی حفظ می کردم. این کار باعث می شود آن صفحه در کلاس برای فرد حالت مرور داشته باشد و در ذهنش تثبیت می شود. مشتاقان حفظ زیاد نوار گوش دهند و نکته مهمتر این که با توجه ترجمه و تفسیر، قرآن را حفظ کنند.
7.فکر می‌کنید رمز موفقیت شما در حفظ قرآن چه بوده است؟
اول از همه لطف خدا بوده و بعد از آن، هر کسی که در این راه قدم می‌گذارد، اگر علاقه داشته باشد همه سختیهای کار برایش راحت می‌شود.
8.تاثیر حفظ قرآن بر روحیه و اخلاق خود را در چه حدی می دانید؟
قرآن سفره‌ای است که پهن شده و هر کس به اندازه ظرفیتی که دارد از آن بهره‌مند می‌شود . قرآن بر سلامت روانم فوق‌العاده مؤثر بوده یعنی وقتی اتفاقاتی می‌افتد برخی آیات در ذهنم پر رنگ می‌شود، قرآن بینش مرا اصلاح نموده، مواردی که برای دنیا طلبان حائز اهمیت است از نظر من ارزشی ندارد. قرآن به من عزت نفس داد و توکلم به خدا افزایش یافت. با قرآن در زمینه تحصیلی هم پیشرفت داشتم و در المپیاد مرحله کشوری، مقام کسب کردم.
9.آيا تا به حال در مسابقات قرآني شركت كرده ايد؟ و چه رتبه هایی را کسب کرده اید؟
درمسابقات کشوری جامعه القرآن رشته 20جزء شرکت کردم و رتبه سوم را کسب کردم.
10.چگونه و از چه زمانی با مرکز آموزش مجازی قرآن آشنا شدید؟
یک سال است توسط یکی از دوستانم با مرکز آشنا شدم.
11.نظر شما در رابطه با حفظ قرآن به صورت مجازی و تلفنی چیست؟ (نقاط ضعف و قوت)
مزایای بسیار زیادی دارد و اگر همه کارشناسان بتوانند به کاربران انگیزه کافی را بدهند پیشرفت آنها بیشتر خواهد بود.
مربی شما در مرکز کیست؟
سرکار خانم اسماعیلی هستند.
12.چه مقدار از قرآن را با مرکز حفظ کردید؟
حفظ من تمام شده بود من برای مرور و تثبیت محفوظات با مرکز در ارتباط هستم.
13.دومین دوره مسابقه مرکز را چگونه ارزیابی می کنید؟ (نقاط ضعف و نقاط قوت)
مسابقه تلفنی بود و فکر نمی‌کردم سازماندهی و انسجام خاصی داشته باشد؛ ولی مسابقه کاملا منظم اجرا شد. اگر یک جلسه اساتید به هر دلیلی مانند خرابی تلفن و... نتوانند تماس بگیرند به کاربران اطلاع می دهند. حفظ موضوعی هم که گذاشتند خیلی جالب است و برای حفظ موضوعی هم مسابقه برگزار می کنند که بسیار جالب است.
14.برای ارتقای سطح عملکرد مرکز چه پیشنهادهایی دارید؟
مربی من آیات مشابه که قبلش به آن من توجه نمی‌کردم، می پرسند که بسیار عالی است. برخورد اولیه‌ اساتید در روحیه قرآن آموز مؤثر است که اساتید بسیار خوب برخورد می کنند.
15.ميزان گسترش فرهنگ قرآني در سطح شهر و منطقه شما چقدراست ؟
در اصفهان تلاشهایی صورت می‌گیرد اما کافی نیست؛ یعنی برای اینکه ما بخواهیم در زمینه قرآنی کاری انجام بدهیم تلاش بیش از این را می طلبد.
16.به نظر شما زیباترين آيه قرآن كدام است و چه پيامی دارد؟
همه‌شان نور واحدند، نمی‌شود گفت کدام زیباست. ولی آیه آخر سوره عنکبوت «وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ» (العنكبوت, 69) یک وقتهایی که (خصوصاً ما دانشجوها) تلاش می‌کنیم و احساس می‌کنیم به نتیجه نمی گیریم، این آیه به ذهنم می‌آید که خدا فرموده اگر تمایلت به سمت من باشد و تلاشت را انجام بدهی « لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا» به راههای خودمان شما را هدایت می‌کنیم و خدا با محسنین است.
1. بهترین خاطره‌ای که از دوران حفظ را به یاد دارید؟
در یک کلاس حفظ شرکت می کردم که به دلایلی منحل شد و من خیلی ناراحت شدم ودر آن جلسه گریه کردم، استادی آنجا بودند و گفتند تو یک روزی حافظ می‌شوی. این جمله‌شان در ذهنم ماند؛ تا زمانی که حفظ یکساله‌ام تمام شد، هر بار یاد حرف ایشان می‌افتم.
2. در پایان اگر مطلبی در نظر دارید بفرمایید.
اگر کسی علاقه‌ به حفظ قرآن دارد، پیگیری کند. همیشه به دوستانم می‌گویم که شیطان بیکار ننشسته که کسی حافظ قرآن بشود و بتواند همنشین قرآن بشود و با قرآن انس داشته باشد. ممکن است موانع زیادی سرراه ایجاد شود اما فرد عاشق حفظ، خسته نمی شود، به خصوص جوانان که دارای نیروهای زیادی هستند باید آنها را جهت‌دهی کنند ونگذارند که هدر برود .گاهی بعضی دوستان از من می‌پرسند که ناراحت نیستی یک سال از تحصیلت عقب ماندی؟ شاید این واژه درستی هم نباشد که می‌گویند از درست عقب ماندی؛ ولی نتیجه‌اش را عرض کردم، هم در درس و هم در زندگی‌ام پیشرفت داشتم؛ اگر زمان باز به عقب برگردد و من بتوانم انتخابی داشته باشم دوباره همین راه را انتخاب می‌کنم و آرزو می‌کنم همه به راه قرآن وارد شوند و در این راه إن‌شاءالله ثابت قدم باشند.

از وقتی که در اختیار مرکز آموزش مجازی قرآن گذاشتید، سپاسگزاریم. التماس دعا